Syv måneder efter Apples frontal-angreb: Nu sælger Tile sin forretning for milliard-beløb

Ting-finder-dimsen Tile er nu blevet solgt for 205 millioner dollar. Det sker efter, at selskabet for syv måneder siden blev ramt af et regulært frontalangreb fra Apple.

Artikel top billede

(Foto: Tile)

Amerikanske Tile, der var blandt de første på markedet for såkaldte bluetooth-trackere, sælger nu sin forretning til selskabet Life360 for 205 millioner dollar, hvilket svarer til cirka 1,35 milliarder kroner.

Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse.

Handlen ventes at blive endelig færdiggjort i første kvartal af 2022, og salget kommer kun lidt over halvt år efter, at Apple i april lancerede sine Airtags, der et produkt, som er næsten identisk med Tiles enheder.

Beskyldte Apple for misbrug

Tile er blandt andet et af flere selskaber, der tidligere på året deltog i en høring ved det amerikanske senat, hvor Apple blev beskydt for at misbruge sin dominerende status på App Store.

Her kritiserede Tile Apple for at bedrive unfair konkurrence, fordi Apples Airtags har adgang til en særlig chip i iPhonen, som Tile ikke får adgang til. Og dermed giver Apple sig selv en konkurrencefordel, mener Tile.

”Hvis apple kan vende sig mod os, så kan de vende sig mod alle. Hvis Apple vælger at konkurrere direkte mod udviklere på selskabets egen platform, så bør de gøre på fair vis og på samme vilkår,” lød det i den forbindelse fra Kirsten Daru, der er juridisk chef for Tile.

Læs Computerworlds anmeldelse af Airtags her:

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network