Syv måneder efter Apples frontal-angreb: Nu sælger Tile sin forretning for milliard-beløb

Ting-finder-dimsen Tile er nu blevet solgt for 205 millioner dollar. Det sker efter, at selskabet for syv måneder siden blev ramt af et regulært frontalangreb fra Apple.

Artikel top billede

(Foto: Tile)

Amerikanske Tile, der var blandt de første på markedet for såkaldte bluetooth-trackere, sælger nu sin forretning til selskabet Life360 for 205 millioner dollar, hvilket svarer til cirka 1,35 milliarder kroner.

Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse.

Handlen ventes at blive endelig færdiggjort i første kvartal af 2022, og salget kommer kun lidt over halvt år efter, at Apple i april lancerede sine Airtags, der et produkt, som er næsten identisk med Tiles enheder.

Beskyldte Apple for misbrug

Tile er blandt andet et af flere selskaber, der tidligere på året deltog i en høring ved det amerikanske senat, hvor Apple blev beskydt for at misbruge sin dominerende status på App Store.

Her kritiserede Tile Apple for at bedrive unfair konkurrence, fordi Apples Airtags har adgang til en særlig chip i iPhonen, som Tile ikke får adgang til. Og dermed giver Apple sig selv en konkurrencefordel, mener Tile.

”Hvis apple kan vende sig mod os, så kan de vende sig mod alle. Hvis Apple vælger at konkurrere direkte mod udviklere på selskabets egen platform, så bør de gøre på fair vis og på samme vilkår,” lød det i den forbindelse fra Kirsten Daru, der er juridisk chef for Tile.

Læs Computerworlds anmeldelse af Airtags her:

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S