Syv måneder efter Apples frontal-angreb: Nu sælger Tile sin forretning for milliard-beløb

Ting-finder-dimsen Tile er nu blevet solgt for 205 millioner dollar. Det sker efter, at selskabet for syv måneder siden blev ramt af et regulært frontalangreb fra Apple.

Artikel top billede

(Foto: Tile)

Amerikanske Tile, der var blandt de første på markedet for såkaldte bluetooth-trackere, sælger nu sin forretning til selskabet Life360 for 205 millioner dollar, hvilket svarer til cirka 1,35 milliarder kroner.

Det oplyser de to selskaber i en pressemeddelelse.

Handlen ventes at blive endelig færdiggjort i første kvartal af 2022, og salget kommer kun lidt over halvt år efter, at Apple i april lancerede sine Airtags, der et produkt, som er næsten identisk med Tiles enheder.

Beskyldte Apple for misbrug

Tile er blandt andet et af flere selskaber, der tidligere på året deltog i en høring ved det amerikanske senat, hvor Apple blev beskydt for at misbruge sin dominerende status på App Store.

Her kritiserede Tile Apple for at bedrive unfair konkurrence, fordi Apples Airtags har adgang til en særlig chip i iPhonen, som Tile ikke får adgang til. Og dermed giver Apple sig selv en konkurrencefordel, mener Tile.

”Hvis apple kan vende sig mod os, så kan de vende sig mod alle. Hvis Apple vælger at konkurrere direkte mod udviklere på selskabets egen platform, så bør de gøre på fair vis og på samme vilkår,” lød det i den forbindelse fra Kirsten Daru, der er juridisk chef for Tile.

Læs Computerworlds anmeldelse af Airtags her:

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S