Dansk politi har 48.000 uopklarede sager om it-relateret økonomisk kriminalitet liggende

Antallet af sager om it-relateret økonomisk kriminalitet hober sig op hos politiet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Antallet af sager om it-relateret økonomisk kriminalitet hober sig op hos politiet, hvor mængden af verserende sager er blevet mere end fordoblet i løbet af det seneste halvandet år.

Det skriver Berlingske med henvisning til en opgørelse, som Rigspolitiet sendte til Folketinget i slutningen af september.

I opgørelsen - som du finder i sin helhed her - skriver Rigpolitiet, at det er forventningen, at mængden vil vokse yderligere i de kommende år.

Politiinspektør i Københavns Politi, Torben Svarrer, skriver til avisen, at politiet har været presset af en række andre områder - blandt andet på sikkerhedsområdet.

Det fremgår af opgørelsen, at den gennemsnitlige behandlingstid for sager om it-relateret økonomisk kriminilitet er på mere end et år - nemlig 379 dage.

“Antallet af verserende anmeldelser uden sigtelse om it-relateret økonomisk kriminalitet er
på cirka. 48.000 sager ved udgangen af 1. halvår 2021. Dette er en stigning fra cirka 22.000
sager ultimo 2019. Den gennemsnitlige alder på verserende anmeldelser om it-relateret
økonomisk kriminalitet er på 379 dage,” hedder det i opgørelsen.

Berlingske skriver, at sagerne især drejer sig om fup på internettet i forbindelse med e-handel. Hertil kommer snyd på fup-websites om lån og finansiering samt misbrig af adgang til netbank og lignende.

Torben Svarrer meddeler, at ingen sager bliver glemt eller syltet af politiet.

“Hver enkelt sag bliver behandlet individuelt og kædet sammen med eventuelle andre sager med samme gerningsmand og indhold, og vi forsøger altid at give anmelderne gode råd, så de undgår at blive snydt yderligere,” meddeler han til avisen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S