Dansk politi har 48.000 uopklarede sager om it-relateret økonomisk kriminalitet liggende

Antallet af sager om it-relateret økonomisk kriminalitet hober sig op hos politiet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Antallet af sager om it-relateret økonomisk kriminalitet hober sig op hos politiet, hvor mængden af verserende sager er blevet mere end fordoblet i løbet af det seneste halvandet år.

Det skriver Berlingske med henvisning til en opgørelse, som Rigspolitiet sendte til Folketinget i slutningen af september.

I opgørelsen - som du finder i sin helhed her - skriver Rigpolitiet, at det er forventningen, at mængden vil vokse yderligere i de kommende år.

Politiinspektør i Københavns Politi, Torben Svarrer, skriver til avisen, at politiet har været presset af en række andre områder - blandt andet på sikkerhedsområdet.

Det fremgår af opgørelsen, at den gennemsnitlige behandlingstid for sager om it-relateret økonomisk kriminilitet er på mere end et år - nemlig 379 dage.

“Antallet af verserende anmeldelser uden sigtelse om it-relateret økonomisk kriminalitet er
på cirka. 48.000 sager ved udgangen af 1. halvår 2021. Dette er en stigning fra cirka 22.000
sager ultimo 2019. Den gennemsnitlige alder på verserende anmeldelser om it-relateret
økonomisk kriminalitet er på 379 dage,” hedder det i opgørelsen.

Berlingske skriver, at sagerne især drejer sig om fup på internettet i forbindelse med e-handel. Hertil kommer snyd på fup-websites om lån og finansiering samt misbrig af adgang til netbank og lignende.

Torben Svarrer meddeler, at ingen sager bliver glemt eller syltet af politiet.

“Hver enkelt sag bliver behandlet individuelt og kædet sammen med eventuelle andre sager med samme gerningsmand og indhold, og vi forsøger altid at give anmelderne gode råd, så de undgår at blive snydt yderligere,” meddeler han til avisen.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job