Dansk politi har 48.000 uopklarede sager om it-relateret økonomisk kriminalitet liggende

Antallet af sager om it-relateret økonomisk kriminalitet hober sig op hos politiet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Antallet af sager om it-relateret økonomisk kriminalitet hober sig op hos politiet, hvor mængden af verserende sager er blevet mere end fordoblet i løbet af det seneste halvandet år.

Det skriver Berlingske med henvisning til en opgørelse, som Rigspolitiet sendte til Folketinget i slutningen af september.

I opgørelsen - som du finder i sin helhed her - skriver Rigpolitiet, at det er forventningen, at mængden vil vokse yderligere i de kommende år.

Politiinspektør i Københavns Politi, Torben Svarrer, skriver til avisen, at politiet har været presset af en række andre områder - blandt andet på sikkerhedsområdet.

Det fremgår af opgørelsen, at den gennemsnitlige behandlingstid for sager om it-relateret økonomisk kriminilitet er på mere end et år - nemlig 379 dage.

“Antallet af verserende anmeldelser uden sigtelse om it-relateret økonomisk kriminalitet er
på cirka. 48.000 sager ved udgangen af 1. halvår 2021. Dette er en stigning fra cirka 22.000
sager ultimo 2019. Den gennemsnitlige alder på verserende anmeldelser om it-relateret
økonomisk kriminalitet er på 379 dage,” hedder det i opgørelsen.

Berlingske skriver, at sagerne især drejer sig om fup på internettet i forbindelse med e-handel. Hertil kommer snyd på fup-websites om lån og finansiering samt misbrig af adgang til netbank og lignende.

Torben Svarrer meddeler, at ingen sager bliver glemt eller syltet af politiet.

“Hver enkelt sag bliver behandlet individuelt og kædet sammen med eventuelle andre sager med samme gerningsmand og indhold, og vi forsøger altid at give anmelderne gode råd, så de undgår at blive snydt yderligere,” meddeler han til avisen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S