Dansk politi har 48.000 uopklarede sager om it-relateret økonomisk kriminalitet liggende

Antallet af sager om it-relateret økonomisk kriminalitet hober sig op hos politiet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Antallet af sager om it-relateret økonomisk kriminalitet hober sig op hos politiet, hvor mængden af verserende sager er blevet mere end fordoblet i løbet af det seneste halvandet år.

Det skriver Berlingske med henvisning til en opgørelse, som Rigspolitiet sendte til Folketinget i slutningen af september.

I opgørelsen - som du finder i sin helhed her - skriver Rigpolitiet, at det er forventningen, at mængden vil vokse yderligere i de kommende år.

Politiinspektør i Københavns Politi, Torben Svarrer, skriver til avisen, at politiet har været presset af en række andre områder - blandt andet på sikkerhedsområdet.

Det fremgår af opgørelsen, at den gennemsnitlige behandlingstid for sager om it-relateret økonomisk kriminilitet er på mere end et år - nemlig 379 dage.

“Antallet af verserende anmeldelser uden sigtelse om it-relateret økonomisk kriminalitet er
på cirka. 48.000 sager ved udgangen af 1. halvår 2021. Dette er en stigning fra cirka 22.000
sager ultimo 2019. Den gennemsnitlige alder på verserende anmeldelser om it-relateret
økonomisk kriminalitet er på 379 dage,” hedder det i opgørelsen.

Berlingske skriver, at sagerne især drejer sig om fup på internettet i forbindelse med e-handel. Hertil kommer snyd på fup-websites om lån og finansiering samt misbrig af adgang til netbank og lignende.

Torben Svarrer meddeler, at ingen sager bliver glemt eller syltet af politiet.

“Hver enkelt sag bliver behandlet individuelt og kædet sammen med eventuelle andre sager med samme gerningsmand og indhold, og vi forsøger altid at give anmelderne gode råd, så de undgår at blive snydt yderligere,” meddeler han til avisen.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S