Europæiske teleselskaber: Amerikanerne skal være med til at finansiere netværksomkostninger

12 europæiske teleselskaber er gået sammen i en erklæring, der beder amerikanske kolleger i branchen om at spæde i kassen, når der skal udvikles på det europæiske telenetværk. Se hvorfor de finder det rimeligt her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De amerikanske teknologigiganter bør også lægge penge til omkostningerne for at udvikle Europas telenetværk, fordi de bruger dem i så stor stil. Det mener blandt andet topchefer for Deutsche Telekom samt 11 andre store europæiske teleselskaber.

Opfordringen kommer på et tidspunkt, hvor teleindustrien står overfor store investeringer i 5G-, fiber- og kabelnetværk for blandt andet at kunne bære tunge data- og cloudtjenester, som leveres af amerikanske Netflix, Google, YouTube og Facebook.

I en fælles erklæring, som mediet Reuters har set, skriver de administrerende direktører for de 12 selskaber:

"En stor og stigende del af netværkstrafikken genereres af store teknologiske platforme, som også tjener penge på det. Men det kræver kontinuerlige, intensive netværksinvesteringer og planlægning af telekommunikationssektoren."

Sidste år steg investeringer i den europæiske telekommunikationssektor til det største niveau i seks år.

Derfor konkluderer selskaberne også i erklæringen, at "denne model – som gør det muligt for EU-borgere at nyde frugterne af den digitale transformation – kun kan være bæredygtig, hvis store teknologiske platforme også bidrager retfærdigt til netværksomkostningerne."

Erklæringens afsendere omfatter administrerende direktører for Deutsche Telekom, Telefonica, Orange, KPN, BT Group, Telekom Austria, Vivacom, Proximus, Telenor, Altice Portugal, Telia Company og Swisscom.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest