Europæiske teleselskaber: Amerikanerne skal være med til at finansiere netværksomkostninger

12 europæiske teleselskaber er gået sammen i en erklæring, der beder amerikanske kolleger i branchen om at spæde i kassen, når der skal udvikles på det europæiske telenetværk. Se hvorfor de finder det rimeligt her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De amerikanske teknologigiganter bør også lægge penge til omkostningerne for at udvikle Europas telenetværk, fordi de bruger dem i så stor stil. Det mener blandt andet topchefer for Deutsche Telekom samt 11 andre store europæiske teleselskaber.

Opfordringen kommer på et tidspunkt, hvor teleindustrien står overfor store investeringer i 5G-, fiber- og kabelnetværk for blandt andet at kunne bære tunge data- og cloudtjenester, som leveres af amerikanske Netflix, Google, YouTube og Facebook.

I en fælles erklæring, som mediet Reuters har set, skriver de administrerende direktører for de 12 selskaber:

"En stor og stigende del af netværkstrafikken genereres af store teknologiske platforme, som også tjener penge på det. Men det kræver kontinuerlige, intensive netværksinvesteringer og planlægning af telekommunikationssektoren."

Sidste år steg investeringer i den europæiske telekommunikationssektor til det største niveau i seks år.

Derfor konkluderer selskaberne også i erklæringen, at "denne model – som gør det muligt for EU-borgere at nyde frugterne af den digitale transformation – kun kan være bæredygtig, hvis store teknologiske platforme også bidrager retfærdigt til netværksomkostningerne."

Erklæringens afsendere omfatter administrerende direktører for Deutsche Telekom, Telefonica, Orange, KPN, BT Group, Telekom Austria, Vivacom, Proximus, Telenor, Altice Portugal, Telia Company og Swisscom.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job