Europæiske teleselskaber: Amerikanerne skal være med til at finansiere netværksomkostninger

12 europæiske teleselskaber er gået sammen i en erklæring, der beder amerikanske kolleger i branchen om at spæde i kassen, når der skal udvikles på det europæiske telenetværk. Se hvorfor de finder det rimeligt her.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De amerikanske teknologigiganter bør også lægge penge til omkostningerne for at udvikle Europas telenetværk, fordi de bruger dem i så stor stil. Det mener blandt andet topchefer for Deutsche Telekom samt 11 andre store europæiske teleselskaber.

Opfordringen kommer på et tidspunkt, hvor teleindustrien står overfor store investeringer i 5G-, fiber- og kabelnetværk for blandt andet at kunne bære tunge data- og cloudtjenester, som leveres af amerikanske Netflix, Google, YouTube og Facebook.

I en fælles erklæring, som mediet Reuters har set, skriver de administrerende direktører for de 12 selskaber:

"En stor og stigende del af netværkstrafikken genereres af store teknologiske platforme, som også tjener penge på det. Men det kræver kontinuerlige, intensive netværksinvesteringer og planlægning af telekommunikationssektoren."

Sidste år steg investeringer i den europæiske telekommunikationssektor til det største niveau i seks år.

Derfor konkluderer selskaberne også i erklæringen, at "denne model – som gør det muligt for EU-borgere at nyde frugterne af den digitale transformation – kun kan være bæredygtig, hvis store teknologiske platforme også bidrager retfærdigt til netværksomkostningerne."

Erklæringens afsendere omfatter administrerende direktører for Deutsche Telekom, Telefonica, Orange, KPN, BT Group, Telekom Austria, Vivacom, Proximus, Telenor, Altice Portugal, Telia Company og Swisscom.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S