Oneplus erkender alvorlig fejl: Opkald kan aflyttes

En fejl i et chipset fra producenten Mediatek betyder, at telefoner fra Oneplus er sårbare overfor aflytninger.

Artikel top billede

Der er dårligt nyt til folk, der ejer en Oneplus Nord 2-telefon.

For telefonen er ifølge Ekstra Bladet ramt af en alvorlig fejl, der kan give it-kriminelle mulighed for både at aflytte telefonsamtaler og installere apps uden at brugeren har givet tilladelse til det.

Problemerne skyldes et sikkerhedshul i chipset fra producenten MediaTek.

Sikkerhedshullet blev opdaget for to måneder siden, men Oneplus har endnu ikke udsendt en softwareopdatering, der kan lappe hullet.

”'Vi er opmærksomme på problemet og vores R&D-team har kontaktet MediaTek for at få mere information. Vi tager sikkerhed ekstremt seriøst og vil udsende en sikkerhedsopdatering, der løser problemet, så hurtigt som muligt', oplyser OnePlus til Ekstra Bladet.

OnePlus Nord 2 er ifølge Ekstra Bladet den eneste berørte telefon fra OnePlus som berørt, men mediet påpeger at Motorola Edge 20 Lite og Xiaomi 11T også bruger det berørte chipset.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune