Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Panasonic ramt af stort hackerangreb

Den japanske elektronikproducent bekræfter, at selskabet har været udsat for et cyberangreb og databrud.

Japanske Panasonic har været udsat for et hackerangreb.

Det store elektronikselskabs netværk blev ulovligt tilgået af tredjepart 11. november 2021.

Det oplyser Panasonic i en meddelelse.

Data på en filserver er blevet tilgået under angrebet, og efterfølgende har Panasonic gennemførte modforanstaltninger for at forhindre adgangen til netværket, lyder det.

Panasonic har både sat gang i undersøgelse af angrebets omfang og samarbejder med en specialist, der skal undersøge hændelsen nærmere, herunder om der er blevet lægget personoplysninger og/eller følsomme oplysninger.

Det japanske selskab beklager samtidig måtte udsende meddelelsen.

"Panasonic vil gerne udtrykke sin dybeste undskyldning for enhver bekymring eller ulejlighed som følge af denne hændelse," lyder det fra selskabet.

Ifølge Zdnets oplysninger har flere japanske medier kunne berette at angrebet faktisk fandt sted helt tilbage fra 22 juni og først sluttede 3. november.

Senere har Panasonic bekræftet at 11. november blot er den dato, hvor selskabet blev opmærksom på databruddet.

Et japansk medie kan ifølge Zdnet også fortælle, at angrebet var målrettet servere med oplsyninger om Panasonics forretningspartnere og virksomhedens teknologi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere