Datatyveri af én milliard kinesere kan være et af historiens største databrud

Én milliard borgere kan have fået stjålet og solgt personlige oplysninger i et hack, der kan være et af historiens absolut største hidtil.

Artikel top billede

En hacker hævder lige nu at have stjålet data på over én milliard kinesiske borgere, hvilket - hvis det altså viser sig at holde stik - kan skives ind i histroiebøgerne som et af de største databrud, der hidtil er sket.

De personlige data er ifølge mediet Reuters trukket ud af systemerne hos politiet i Shanghai.

På et hackerforum kaldet Breach Forums har hackeren, som går under navnet "ChinaDan", tilbudt de personlige data, der efter sigende skulle fylde over 23 terabyte for en pris på 10 bitcoins. Det svarer til over 1,4 millioner kroner.

I sit "salgsopslag" beskriver hackeren bruddet således:

"I 2022 blev Shanghai National Polices (SHGA) database lækket. Denne database indeholder mange TB af data og information om milliarder af kinesiske statsborgere."

Hackeren beskriver indeholdet af den store mængde data som sagsjournaler indeholdende "navn, adresse, fødested, nationalt ID-nummer, mobilnummer og alle kriminalitets-/sagsdetaljer."

Reuters selv har ikke kunne få en kommentar fra hverken Shanghais politi, ej heller den omtalte bruger, som påstår at være hacker.

Opslaget på hackerforaet kan ikke bekræftes som ægte, men er blevet diskuteret flittigt af bekymrede brugere på kinesiske sociale medier.

Hashtagget "datalæk" blev blokeret på den kinesiske SoMe-platform Weibo søndag eftermiddag.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen