Bøger: Fem gode julegavebud fra Bill Gates

Det er endnu engang tid til boganbefalinger fra techverdenens største læsehest, og her er både plads til sjove og rørende romaner samt fremtiden for genteknik og kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Bill Gates)

Microsoft-stifteren er kendt som en flittig læsehest, der løbende anmelder bøger og to gange årligt anbefaler fem styk, der har gjort særligt indtryk.

Nu er tiden altså kommet til årets juleliste, og her er som vanligt reserveret plads til særligt gode titler om teknik og videnskab.

Heriblandt A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence af Jeff Hawkins, der – som navnet antyder – handler om intelligens. Men her er det udviklingen af den kunstige af slagsen, der er i fokus.

Andre spændende bud på julelæsning er Klara and the Sun af Kazuo Ishiguro om en dystopisk fremtid, hvor robotter holder os med selskab. Dertil kommer Hamnet af Maggie O´Farrell, der næsten kommer så langt fra bits’n’bytes, som man kan komme: Den handler nemlig om Shakespeare.

På Gates’ juleliste 2021 finder vi også to titler, der tidligere er omtalt her i Computerworld.

Den ene er The Code Breaker af Walther Isaacson, der handler om Jennifer Doudna og opfindelsen af det epokegørende genredigeringsværktøj CRISPR, der med ret stor sandsynlighed kommer til at få store konsekvenser for menneskeheden.

Den anden er Project Hail Mary. Her demonstrerer Andy Weir, forfatteren bag The Martian, at han har mere end én virkeligt god og underholdende bog i ærmet.

Her er naturvidenskab og teknisk hittepåsomhed ganske vist endnu engang i fokus, men denne gang er det ikke blot én persons liv – men hele Jordens fremtid, der står på spil – mens hovedpersonen forsøger at science the shit out of this. Heldigvis får han hjælp fra et venligtsindet rumvæsen.

Som vanligt præsenterer Bill Gates sine fem valg i en kort video, ligesom her også er links til hans anmeldelser af de fem bøger. Så hvis du savner emner til julegavelisten, er her rigtig gode bud at hente.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job