Bøger: Fem gode julegavebud fra Bill Gates

Det er endnu engang tid til boganbefalinger fra techverdenens største læsehest, og her er både plads til sjove og rørende romaner samt fremtiden for genteknik og kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Bill Gates)

Microsoft-stifteren er kendt som en flittig læsehest, der løbende anmelder bøger og to gange årligt anbefaler fem styk, der har gjort særligt indtryk.

Nu er tiden altså kommet til årets juleliste, og her er som vanligt reserveret plads til særligt gode titler om teknik og videnskab.

Heriblandt A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence af Jeff Hawkins, der – som navnet antyder – handler om intelligens. Men her er det udviklingen af den kunstige af slagsen, der er i fokus.

Andre spændende bud på julelæsning er Klara and the Sun af Kazuo Ishiguro om en dystopisk fremtid, hvor robotter holder os med selskab. Dertil kommer Hamnet af Maggie O´Farrell, der næsten kommer så langt fra bits’n’bytes, som man kan komme: Den handler nemlig om Shakespeare.

På Gates’ juleliste 2021 finder vi også to titler, der tidligere er omtalt her i Computerworld.

Den ene er The Code Breaker af Walther Isaacson, der handler om Jennifer Doudna og opfindelsen af det epokegørende genredigeringsværktøj CRISPR, der med ret stor sandsynlighed kommer til at få store konsekvenser for menneskeheden.

Den anden er Project Hail Mary. Her demonstrerer Andy Weir, forfatteren bag The Martian, at han har mere end én virkeligt god og underholdende bog i ærmet.

Her er naturvidenskab og teknisk hittepåsomhed ganske vist endnu engang i fokus, men denne gang er det ikke blot én persons liv – men hele Jordens fremtid, der står på spil – mens hovedpersonen forsøger at science the shit out of this. Heldigvis får han hjælp fra et venligtsindet rumvæsen.

Som vanligt præsenterer Bill Gates sine fem valg i en kort video, ligesom her også er links til hans anmeldelser af de fem bøger. Så hvis du savner emner til julegavelisten, er her rigtig gode bud at hente.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job