Bøger: Fem gode julegavebud fra Bill Gates

Det er endnu engang tid til boganbefalinger fra techverdenens største læsehest, og her er både plads til sjove og rørende romaner samt fremtiden for genteknik og kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Bill Gates)

Microsoft-stifteren er kendt som en flittig læsehest, der løbende anmelder bøger og to gange årligt anbefaler fem styk, der har gjort særligt indtryk.

Nu er tiden altså kommet til årets juleliste, og her er som vanligt reserveret plads til særligt gode titler om teknik og videnskab.

Heriblandt A Thousand Brains: A New Theory of Intelligence af Jeff Hawkins, der – som navnet antyder – handler om intelligens. Men her er det udviklingen af den kunstige af slagsen, der er i fokus.

Andre spændende bud på julelæsning er Klara and the Sun af Kazuo Ishiguro om en dystopisk fremtid, hvor robotter holder os med selskab. Dertil kommer Hamnet af Maggie O´Farrell, der næsten kommer så langt fra bits’n’bytes, som man kan komme: Den handler nemlig om Shakespeare.

På Gates’ juleliste 2021 finder vi også to titler, der tidligere er omtalt her i Computerworld.

Den ene er The Code Breaker af Walther Isaacson, der handler om Jennifer Doudna og opfindelsen af det epokegørende genredigeringsværktøj CRISPR, der med ret stor sandsynlighed kommer til at få store konsekvenser for menneskeheden.

Den anden er Project Hail Mary. Her demonstrerer Andy Weir, forfatteren bag The Martian, at han har mere end én virkeligt god og underholdende bog i ærmet.

Her er naturvidenskab og teknisk hittepåsomhed ganske vist endnu engang i fokus, men denne gang er det ikke blot én persons liv – men hele Jordens fremtid, der står på spil – mens hovedpersonen forsøger at science the shit out of this. Heldigvis får han hjælp fra et venligtsindet rumvæsen.

Som vanligt præsenterer Bill Gates sine fem valg i en kort video, ligesom her også er links til hans anmeldelser af de fem bøger. Så hvis du savner emner til julegavelisten, er her rigtig gode bud at hente.

Læses lige nu

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S