Faldende efterspørgsel på Apples nye iPhone 13-modeller

Først måtte Apple nedjustere iPhone-produktonen som følge af chipmangel. Nu falder efterspørgslen på iphone 13-modellerne.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Efterspørgslen er aftagende på Apples seneste lineup af iPhone 13-modeller.

Apple har været ude og informere sine leverandører, at efterspørgslen er gået ned ad bakke, skriver Bloomberg.

Smartphone-producenter har allerede skåret ned i iPhone-produktionen med 10 millioner enheder på grund af den globale chipmangel, der hersker i øjeblikket. Det oprindelige produktionsmål lød på 90 millioner iPhones.

Håber har været for Apple, at man ville gøre op for tabet til næste år, hvor udbuddet af komponenter skulle blive bedre. Men nu har Apple informeret sine leverandører, at disse ordre måske ikke vil materialisere sig alligevel.

Selskabets øverste chef, Tim Cook, advarede i oktober om, at den effekt fra de pressede forsyningskæder, der kostede virksomheden seks milliarder dollar i tabt salg i løbet af året fjerde kvartal, ville forværres i løbet af juleferien.

Derudover lød det fra topchefen, at chipkrisen påvirker storrt set alle Apples produkter.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S