Faldende efterspørgsel på Apples nye iPhone 13-modeller

Først måtte Apple nedjustere iPhone-produktonen som følge af chipmangel. Nu falder efterspørgslen på iphone 13-modellerne.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Efterspørgslen er aftagende på Apples seneste lineup af iPhone 13-modeller.

Apple har været ude og informere sine leverandører, at efterspørgslen er gået ned ad bakke, skriver Bloomberg.

Smartphone-producenter har allerede skåret ned i iPhone-produktionen med 10 millioner enheder på grund af den globale chipmangel, der hersker i øjeblikket. Det oprindelige produktionsmål lød på 90 millioner iPhones.

Håber har været for Apple, at man ville gøre op for tabet til næste år, hvor udbuddet af komponenter skulle blive bedre. Men nu har Apple informeret sine leverandører, at disse ordre måske ikke vil materialisere sig alligevel.

Selskabets øverste chef, Tim Cook, advarede i oktober om, at den effekt fra de pressede forsyningskæder, der kostede virksomheden seks milliarder dollar i tabt salg i løbet af året fjerde kvartal, ville forværres i løbet af juleferien.

Derudover lød det fra topchefen, at chipkrisen påvirker storrt set alle Apples produkter.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen