Chipmanglen får Apple til at skrue ned for produktionen af iPads

Apple har skruet voldsomt ned for produktionen af nye iPads. Beslutningen kommer for at sikre, at selskabet har mikrochips nok til at producere flere iPhone 13, på grund af den globale mangel på varer.

Artikel top billede

Den globale mangel på særlig mikrochips får nu Apple til at skære drastisk ned for produktionen af nye iPads.

I stedet vil Apple fokusere på at producere sin seneste lancering iPhone 13 til forbrugerne.

Det skriver det japanske medie Nikkei med henvisning til en række anonyme kilder ifølge Reuters.

Apple har halveret produktionen af nye iPads i forhold til selskabets oprindelige planer, lyder det fra mediet. Desuden flytter Apple også en del af de eftertragtede mikrochips fra ældre iPhone-modeller for at sikre, at der er nok til efterspørgslen på iPhone 13.

Ændringerne i produktionen er et tegn på hvor massiv manglen på komponenter og især mikrochips er for både Apple og en række andre teknologiselskaber.

Apples topchef, Tim Cook, har endda advaret om, at manglen på vare kan blive endnu mere massiv op til jul og flere amerikanske helligdage, der også falder i løbet af november og december.

IPhone-markedet er også Apples mest lukrative og derfor er det mindre overraskende, at selskabet prioriterer sine smartphones frem for tabletmarkedet.

Sidste år omsatte Apple for 192 milliarder dollar på sine iPhones mens markedet for iPads lød på 32 milliarder dollar. Omregnet til danske kroner er det henholdsvis 1.233 milliarder og 205 milliarder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job