Chipmanglen får Apple til at skrue ned for produktionen af iPads

Apple har skruet voldsomt ned for produktionen af nye iPads. Beslutningen kommer for at sikre, at selskabet har mikrochips nok til at producere flere iPhone 13, på grund af den globale mangel på varer.

Artikel top billede

Den globale mangel på særlig mikrochips får nu Apple til at skære drastisk ned for produktionen af nye iPads.

I stedet vil Apple fokusere på at producere sin seneste lancering iPhone 13 til forbrugerne.

Det skriver det japanske medie Nikkei med henvisning til en række anonyme kilder ifølge Reuters.

Apple har halveret produktionen af nye iPads i forhold til selskabets oprindelige planer, lyder det fra mediet. Desuden flytter Apple også en del af de eftertragtede mikrochips fra ældre iPhone-modeller for at sikre, at der er nok til efterspørgslen på iPhone 13.

Ændringerne i produktionen er et tegn på hvor massiv manglen på komponenter og især mikrochips er for både Apple og en række andre teknologiselskaber.

Apples topchef, Tim Cook, har endda advaret om, at manglen på vare kan blive endnu mere massiv op til jul og flere amerikanske helligdage, der også falder i løbet af november og december.

IPhone-markedet er også Apples mest lukrative og derfor er det mindre overraskende, at selskabet prioriterer sine smartphones frem for tabletmarkedet.

Sidste år omsatte Apple for 192 milliarder dollar på sine iPhones mens markedet for iPads lød på 32 milliarder dollar. Omregnet til danske kroner er det henholdsvis 1.233 milliarder og 205 milliarder.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S