Tommy Ahlers scorede 44 millioner på salget af Peakon

Iværksætter Tommy Ahlers skød penge ind i danske Peakon tilbage i 2015. Nu viser regnskabet for hans holdingselskab, hvor meget han tjente på investeringen, da Peakon blev solgt tidligere i år.

Artikel top billede

Tommy Ahlers har tjent gode penge på salget af det danske it-selskab Peakon.

Af det seneste regnskab i fra personlige holdingselskab, Thenewblack, viser det sig, at den tidligere minister kunne indkassere 44 millioner kroner i forbindelse med salget, skriver Finans.

"Mest af alt er det jo en hyldest til Peakon og det fantastiske arbejde, folkene bag har lavet. Jeg er selvfølgelig også stolt, fordi det er den største ting, jeg har været med til som investor," siger Tommy Ahlers til mediet.

Danske Peakon blev solgt til det amerikanske selskab Workday i januar i år for 4,3 milliarder kroner.

Tommy Ahlers blev en del af ejerkredsen, da han købte sig ind i 2015. I årene efter er det gået stærkt for Peakon, der rundede en omsætning på 200 millioner kroner i 2020.

Udover Peakon har Tommy Ahlers også været en del af Podio, der i 2012 blev solgt til Citrix for 260 millioner kroner.

Før det var han også med til at stifte mobilsynkroniseringsværktøjet Zyb, som blev solgt til mobilselskabet Vodafone for 235 millioner kroner i 2008.

Tommy Ahlers har også været bestyrelsesformand i Peakon, men da han blev udnævnt til uddannelses- og forskningsminister i 2018 valgte han at forlade posten og overgik til at blive passiv investor.

Peakon er stiftet af Kasper Hulthin, Christian, Holm, Philip Chambers og Dan Rogers.

De tre førstnævnte var også med til at stifte Podio, hvor de lærte Tommy Ahlers at kende.

Annonce

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S