Kæmpe dansk olie-anlæg går fri af hacker-angreb: Alle systemer er separerede fra ramte systemer

Mens man kæmper med et stort cyberangreb i Hamburg går Oiltankings danske afdeling stort set fri, fortæller den danske terminal-manager.

Artikel top billede

(Foto: Oiltanking/PR / © Oiltanking GmbH)

Det ser ud til, at den danske afdeling af det tyske dieselolie-selskab Oiltanking Deutschland tæt på Københavns Amagerbro-kvarter går nogenlunde fri efter hovedkontoret i Hamburg i weekenden blev ramt af et cyberangreb.

Det meddeler terminal manager Karl Henrik Dahl til Computerworld.

"Der har alene været problemer med de systemer, der kører centralt fra Hamburg," meddeler han.

Resten af afdelingens driftsystemer er separeret fra systemerne i Hamburg, meddeler han.

Oiltanking har omkring 60 terminaler rundt om i verden.

Virksomheden, der har hjemsted i Tyskland, blev sammen med virksomheden Mabanaft - som begge er ejet af Marquard & Bahls-koncernen - blev 29. januar opmærksomme på et cyberangreb.

De to selskaber lagrer og transporterer blandt andet olie, gas, kemikaler, benzin og dieselolie for blandt andet Shell.

Hen over weekenden hackede it-kriminelle sig ind i Oiltankings t-systemer, ordre-systemer med mere.

Selskabet har meddelt at det arbejder sammen med eksperter for at få styr på situationen.

Det er endnu uvist hvem, der mistænkes for angrebet, eller om bagmændende har stillet krav om løsesum.

Shell har i mellemtiden været ude at finde andre leverandører, indtil Oiltanking kan levere igen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS