Kæmpe dansk olie-anlæg går fri af hacker-angreb: Alle systemer er separerede fra ramte systemer

Mens man kæmper med et stort cyberangreb i Hamburg går Oiltankings danske afdeling stort set fri, fortæller den danske terminal-manager.

Artikel top billede

(Foto: Oiltanking/PR / © Oiltanking GmbH)

Det ser ud til, at den danske afdeling af det tyske dieselolie-selskab Oiltanking Deutschland tæt på Københavns Amagerbro-kvarter går nogenlunde fri efter hovedkontoret i Hamburg i weekenden blev ramt af et cyberangreb.

Det meddeler terminal manager Karl Henrik Dahl til Computerworld.

"Der har alene været problemer med de systemer, der kører centralt fra Hamburg," meddeler han.

Resten af afdelingens driftsystemer er separeret fra systemerne i Hamburg, meddeler han.

Oiltanking har omkring 60 terminaler rundt om i verden.

Virksomheden, der har hjemsted i Tyskland, blev sammen med virksomheden Mabanaft - som begge er ejet af Marquard & Bahls-koncernen - blev 29. januar opmærksomme på et cyberangreb.

De to selskaber lagrer og transporterer blandt andet olie, gas, kemikaler, benzin og dieselolie for blandt andet Shell.

Hen over weekenden hackede it-kriminelle sig ind i Oiltankings t-systemer, ordre-systemer med mere.

Selskabet har meddelt at det arbejder sammen med eksperter for at få styr på situationen.

Det er endnu uvist hvem, der mistænkes for angrebet, eller om bagmændende har stillet krav om løsesum.

Shell har i mellemtiden været ude at finde andre leverandører, indtil Oiltanking kan levere igen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S