Tyske olie-kæmper med dansk afdeling hacket: It-systemer lukket ned

De tyske olie-kæmper Oiltanking og Mabanaft er blevet hacket. It-systemer er nede, og olietrafikken bliver omdirigeret.

Artikel top billede

(Foto: Oiltanking/PR / © Oiltanking GmbH)

De store tyske olie-selskaber Oiltanking Deutschland og Mabanaft er i højeste beredskab, efter de i weekenden er blevet hacket.

Selskaberne lagrer og transporterer olie, gas, kemikaler, benzin, dieselolie og andre lignende for blandt andet Shell.

Oiltanking ejer og driver 13 store tank-faciliteter i Tyskland.

De meddeler, at de 29. januar opdagede, at de var blevet hacket, og at hackerne var trængt ind i deres it-systemer, ordre-systemer og lignende.

Begge selskaber er datterselskaber af det større selskab Marquard & Bahls, som derfor kan have været indgangen for hackerne.

Oiltanking og Mabanaft meddeler, at de nu arbejder tæt sammen med cybersikkerheds-eksperter på at få styr på situationen.

Ingen cyberkriminelle har endnu taget ansvaret for hacket.

“Alle terminaler er fortsat i drift og er beskyttede,” meddeler de.

Angiveligt er alle de it-systemer, der håndterer Oiltankings påfyldning og aftapning af selskabets store lager-siloer, ude af funktion lige nu.

Selskaberne har da også erklæret force majeure for størstedelen af deres supply chains, som er blevet ramt af hacket.

Med denne erklæring i hånden kan man frasige sig kontraktmæssige krav og betingelser, som man ellers skal leve op til, med henvisning til ekstraordinære og usædvanlige forhold uden for ens egen kontrol.

Shell meddeler, at selskabet indtil videre har omdirigeret til alternative olie-leverandører, som der er mange af i Tyskland.

Det betyder også, at Tysklands benzin- og olieforsyning ikke er truet på grund af angrebet på samme måde, som vi så det i foråret 2021, da amerikanske Colonial Pibe blev lagt ned af et hackerangreb.

Dette angreb truede i en periode en større del af USA’s samlede benzin- og olieforsyning.

Oiltanking ejer og driver også en stor tank-facilitet på Prøvestenen i København, hvor selskabet står bag 56 store tanke til olie og gas.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank