Tyske olie-kæmper med dansk afdeling hacket: It-systemer lukket ned

De tyske olie-kæmper Oiltanking og Mabanaft er blevet hacket. It-systemer er nede, og olietrafikken bliver omdirigeret.

Artikel top billede

(Foto: Oiltanking/PR / © Oiltanking GmbH)

De store tyske olie-selskaber Oiltanking Deutschland og Mabanaft er i højeste beredskab, efter de i weekenden er blevet hacket.

Selskaberne lagrer og transporterer olie, gas, kemikaler, benzin, dieselolie og andre lignende for blandt andet Shell.

Oiltanking ejer og driver 13 store tank-faciliteter i Tyskland.

De meddeler, at de 29. januar opdagede, at de var blevet hacket, og at hackerne var trængt ind i deres it-systemer, ordre-systemer og lignende.

Begge selskaber er datterselskaber af det større selskab Marquard & Bahls, som derfor kan have været indgangen for hackerne.

Oiltanking og Mabanaft meddeler, at de nu arbejder tæt sammen med cybersikkerheds-eksperter på at få styr på situationen.

Ingen cyberkriminelle har endnu taget ansvaret for hacket.

“Alle terminaler er fortsat i drift og er beskyttede,” meddeler de.

Angiveligt er alle de it-systemer, der håndterer Oiltankings påfyldning og aftapning af selskabets store lager-siloer, ude af funktion lige nu.

Selskaberne har da også erklæret force majeure for størstedelen af deres supply chains, som er blevet ramt af hacket.

Med denne erklæring i hånden kan man frasige sig kontraktmæssige krav og betingelser, som man ellers skal leve op til, med henvisning til ekstraordinære og usædvanlige forhold uden for ens egen kontrol.

Shell meddeler, at selskabet indtil videre har omdirigeret til alternative olie-leverandører, som der er mange af i Tyskland.

Det betyder også, at Tysklands benzin- og olieforsyning ikke er truet på grund af angrebet på samme måde, som vi så det i foråret 2021, da amerikanske Colonial Pibe blev lagt ned af et hackerangreb.

Dette angreb truede i en periode en større del af USA’s samlede benzin- og olieforsyning.

Oiltanking ejer og driver også en stor tank-facilitet på Prøvestenen i København, hvor selskabet står bag 56 store tanke til olie og gas.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S