Tyske olie-kæmper med dansk afdeling hacket: It-systemer lukket ned

De tyske olie-kæmper Oiltanking og Mabanaft er blevet hacket. It-systemer er nede, og olietrafikken bliver omdirigeret.

Artikel top billede

(Foto: Oiltanking/PR / © Oiltanking GmbH)

De store tyske olie-selskaber Oiltanking Deutschland og Mabanaft er i højeste beredskab, efter de i weekenden er blevet hacket.

Selskaberne lagrer og transporterer olie, gas, kemikaler, benzin, dieselolie og andre lignende for blandt andet Shell.

Oiltanking ejer og driver 13 store tank-faciliteter i Tyskland.

De meddeler, at de 29. januar opdagede, at de var blevet hacket, og at hackerne var trængt ind i deres it-systemer, ordre-systemer og lignende.

Begge selskaber er datterselskaber af det større selskab Marquard & Bahls, som derfor kan have været indgangen for hackerne.

Oiltanking og Mabanaft meddeler, at de nu arbejder tæt sammen med cybersikkerheds-eksperter på at få styr på situationen.

Ingen cyberkriminelle har endnu taget ansvaret for hacket.

“Alle terminaler er fortsat i drift og er beskyttede,” meddeler de.

Angiveligt er alle de it-systemer, der håndterer Oiltankings påfyldning og aftapning af selskabets store lager-siloer, ude af funktion lige nu.

Selskaberne har da også erklæret force majeure for størstedelen af deres supply chains, som er blevet ramt af hacket.

Med denne erklæring i hånden kan man frasige sig kontraktmæssige krav og betingelser, som man ellers skal leve op til, med henvisning til ekstraordinære og usædvanlige forhold uden for ens egen kontrol.

Shell meddeler, at selskabet indtil videre har omdirigeret til alternative olie-leverandører, som der er mange af i Tyskland.

Det betyder også, at Tysklands benzin- og olieforsyning ikke er truet på grund af angrebet på samme måde, som vi så det i foråret 2021, da amerikanske Colonial Pibe blev lagt ned af et hackerangreb.

Dette angreb truede i en periode en større del af USA’s samlede benzin- og olieforsyning.

Oiltanking ejer og driver også en stor tank-facilitet på Prøvestenen i København, hvor selskabet står bag 56 store tanke til olie og gas.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks