TDC Net vil være CO2-neutral inden 2030 - CO2-udledning skal være halveret allerede i 2023

TDC Net etableres som selvstændigt selskab til nytår med det klare mål at blive CO2-neutral inden for de kommende otte år.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

TDC Net - der fra nytår vil fungere som et selvstændigt selskab efter opslitningen af TDC - vil inden 2030 være helt CO2-neutral.

Sådan lyder målet for virksomheden, der står bag Danmarks største teleinfrastruktur, som består master, kabler og andet udstyr.

Det er udstyr, der kræver en del strøm for at være i drift. Og strømforbruget stiger i takt med, at vores behov for data stiger.

Til Børsen siger administrerende direktør Andreas Pfisterer, at TDC Net både skal være mere energieffektiv samt at den energi, der anvendes, skal være grøn.

Målet er en netto-nuludledning for TDC Nets egen forretning i 2028 fulgt af netto-nuludledning for hele forsyningskæden i 2030.

Netto-udledningen skal være halveret allerede i 2023, lyder planen.

TDC Net vil blandt andet fokusere på at indkøbe energieffektive dele til datacentre og udstyr samt investere i solcelle-parker, som skal levere en stor del af den nødvendige strøm.

"På et stort område svarende til 53 fodboldbaner i Svendborg er over 71.000 solcellemoduller ved at blive opsat. Det skal blive til den første af i alt fire solcelleparker, der tilsammen skal dække 60 procent af TDC Nets energiforbrug," meddeler selskabet til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S