TDC Net vil være CO2-neutral inden 2030 - CO2-udledning skal være halveret allerede i 2023

TDC Net etableres som selvstændigt selskab til nytår med det klare mål at blive CO2-neutral inden for de kommende otte år.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

TDC Net - der fra nytår vil fungere som et selvstændigt selskab efter opslitningen af TDC - vil inden 2030 være helt CO2-neutral.

Sådan lyder målet for virksomheden, der står bag Danmarks største teleinfrastruktur, som består master, kabler og andet udstyr.

Det er udstyr, der kræver en del strøm for at være i drift. Og strømforbruget stiger i takt med, at vores behov for data stiger.

Til Børsen siger administrerende direktør Andreas Pfisterer, at TDC Net både skal være mere energieffektiv samt at den energi, der anvendes, skal være grøn.

Målet er en netto-nuludledning for TDC Nets egen forretning i 2028 fulgt af netto-nuludledning for hele forsyningskæden i 2030.

Netto-udledningen skal være halveret allerede i 2023, lyder planen.

TDC Net vil blandt andet fokusere på at indkøbe energieffektive dele til datacentre og udstyr samt investere i solcelle-parker, som skal levere en stor del af den nødvendige strøm.

"På et stort område svarende til 53 fodboldbaner i Svendborg er over 71.000 solcellemoduller ved at blive opsat. Det skal blive til den første af i alt fire solcelleparker, der tilsammen skal dække 60 procent af TDC Nets energiforbrug," meddeler selskabet til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse