TDC Net vil være CO2-neutral inden 2030 - CO2-udledning skal være halveret allerede i 2023

TDC Net etableres som selvstændigt selskab til nytår med det klare mål at blive CO2-neutral inden for de kommende otte år.

Artikel top billede

(Foto: TDC NET)

TDC Net - der fra nytår vil fungere som et selvstændigt selskab efter opslitningen af TDC - vil inden 2030 være helt CO2-neutral.

Sådan lyder målet for virksomheden, der står bag Danmarks største teleinfrastruktur, som består master, kabler og andet udstyr.

Det er udstyr, der kræver en del strøm for at være i drift. Og strømforbruget stiger i takt med, at vores behov for data stiger.

Til Børsen siger administrerende direktør Andreas Pfisterer, at TDC Net både skal være mere energieffektiv samt at den energi, der anvendes, skal være grøn.

Målet er en netto-nuludledning for TDC Nets egen forretning i 2028 fulgt af netto-nuludledning for hele forsyningskæden i 2030.

Netto-udledningen skal være halveret allerede i 2023, lyder planen.

TDC Net vil blandt andet fokusere på at indkøbe energieffektive dele til datacentre og udstyr samt investere i solcelle-parker, som skal levere en stor del af den nødvendige strøm.

"På et stort område svarende til 53 fodboldbaner i Svendborg er over 71.000 solcellemoduller ved at blive opsat. Det skal blive til den første af i alt fire solcelleparker, der tilsammen skal dække 60 procent af TDC Nets energiforbrug," meddeler selskabet til Computerworld.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job