Samsung i kæmpe reorganisering: Indsætter nye topchefer og slår kæmpe-divisioner sammen

Mægtige Samsung reorganiserer i pludselig kæmpe omstilling. Alle tre topchefer for de tre største forretnings-divisioner fratræder, mens to af selskabets største divisioner fusionerer.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Sydkoranske Samsung Electronics reorganiserer og har uden yderligere varsel gennemført en omorganisering af den mægtige forretning, som bliver den største af sin slags, siden Samsung i 2017 indførte en struktur med tre jævnbyrdige divisions-CEO’er.

Den indebærer, at topcheferne for de tre forretnings-divisoner alle fratræder, mens to af de tre divisioner fusioneres.

De får nu to nye CEO’er i spidsen.

Samsung fusionerer med reorganiseringen sin mobil-division med sin forbrugerelektronik-division ind i en ny division under navnet SET Division.

Sammen kommer de til at udgøre en seriøst slagkraftig virksomhed, som bliver en af de største af sin slags i verden.

Under denne division kommer således både mobiltelefoner, fjernsyn og alle andre former for elektronik til forbrugerne.

I spidsen for denne nye forretnings-divison indsættes den 59-årige Han Jong-hee, som tidligere har stået i spidsen for Samsungs tv-forretning.

Den anden store del af Samsung bliver komponent og chip-forretningen, som får den 58-årige Kyung Kye-hyun i spidsen. Denne division kaldes for DS Division (‘device solutions’).

Samsung meddeler, at reorganiseringen og de nye topchefer skal være med til at sikre den næste vækst-fase, ligesom de skal styrke de to divisioners konkurrence-kraft.

For mobil- og forbrugerelektronik-divisionen handler det ikke mindst om at tage kampen op med de mange fremadstormende kinesiske mærker.

Det kan blandt andet ske ved at sigte efter bedre integration på tværs af Samsungs produkt-miljøer.

Her er det i dag eksempelvis ikke muligt uden videre at integrere smartphones med fjernsyn eller andet, som man for eksempel kan i Apples univers.

Det vil fusionen meget vel kunne ændre på.

Komponent-forretningen stod i seneste kvartal for tre fjerdele af Samsungs samlede driftsoverskud, mens mobil- og elektronik-divisionerne stod for blot en fjerdedel.

Samsung har i forbindelse med reorganisationen også udnævnt nye topchefer for de to divisioner i Nordamerika.

De to tidligere CEO’er for henholdvis mobilforretningen og forbrugerelektronik-forretningen, Dongjin Koh og Hyunsuk Kim, samt den tidligere CEO for komponentforretnignen, Kinam Kim, skifter til nye roller i Samsung-koncernen.

I spidsen for Samsung står Jay Y. Lee, der blev løsladt fra fængslet i august, hvortil han blev sendt, efter han var blevet dømt i en stor korruptionsag - som iøvrigt var årsagen til, at Samsung indførte sin tre-strengede CEO-struktur.

Han regnes for at manden bag planen.

Jay Y. Lee er søn af skaberen af det moderne Samsung, den tidligere bestyrelsesformand og nu afdøde Lee Kun-hee.

Flere medier skriver, at Samsung er på trapperne med yderligere udskiftninger på topniveau inden for de kommende dage.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse