Samsung i kæmpe reorganisering: Indsætter nye topchefer og slår kæmpe-divisioner sammen

Mægtige Samsung reorganiserer i pludselig kæmpe omstilling. Alle tre topchefer for de tre største forretnings-divisioner fratræder, mens to af selskabets største divisioner fusionerer.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Sydkoranske Samsung Electronics reorganiserer og har uden yderligere varsel gennemført en omorganisering af den mægtige forretning, som bliver den største af sin slags, siden Samsung i 2017 indførte en struktur med tre jævnbyrdige divisions-CEO’er.

Den indebærer, at topcheferne for de tre forretnings-divisoner alle fratræder, mens to af de tre divisioner fusioneres.

De får nu to nye CEO’er i spidsen.

Samsung fusionerer med reorganiseringen sin mobil-division med sin forbrugerelektronik-division ind i en ny division under navnet SET Division.

Sammen kommer de til at udgøre en seriøst slagkraftig virksomhed, som bliver en af de største af sin slags i verden.

Under denne division kommer således både mobiltelefoner, fjernsyn og alle andre former for elektronik til forbrugerne.

I spidsen for denne nye forretnings-divison indsættes den 59-årige Han Jong-hee, som tidligere har stået i spidsen for Samsungs tv-forretning.

Den anden store del af Samsung bliver komponent og chip-forretningen, som får den 58-årige Kyung Kye-hyun i spidsen. Denne division kaldes for DS Division (‘device solutions’).

Samsung meddeler, at reorganiseringen og de nye topchefer skal være med til at sikre den næste vækst-fase, ligesom de skal styrke de to divisioners konkurrence-kraft.

For mobil- og forbrugerelektronik-divisionen handler det ikke mindst om at tage kampen op med de mange fremadstormende kinesiske mærker.

Det kan blandt andet ske ved at sigte efter bedre integration på tværs af Samsungs produkt-miljøer.

Her er det i dag eksempelvis ikke muligt uden videre at integrere smartphones med fjernsyn eller andet, som man for eksempel kan i Apples univers.

Det vil fusionen meget vel kunne ændre på.

Komponent-forretningen stod i seneste kvartal for tre fjerdele af Samsungs samlede driftsoverskud, mens mobil- og elektronik-divisionerne stod for blot en fjerdedel.

Samsung har i forbindelse med reorganisationen også udnævnt nye topchefer for de to divisioner i Nordamerika.

De to tidligere CEO’er for henholdvis mobilforretningen og forbrugerelektronik-forretningen, Dongjin Koh og Hyunsuk Kim, samt den tidligere CEO for komponentforretnignen, Kinam Kim, skifter til nye roller i Samsung-koncernen.

I spidsen for Samsung står Jay Y. Lee, der blev løsladt fra fængslet i august, hvortil han blev sendt, efter han var blevet dømt i en stor korruptionsag - som iøvrigt var årsagen til, at Samsung indførte sin tre-strengede CEO-struktur.

Han regnes for at manden bag planen.

Jay Y. Lee er søn af skaberen af det moderne Samsung, den tidligere bestyrelsesformand og nu afdøde Lee Kun-hee.

Flere medier skriver, at Samsung er på trapperne med yderligere udskiftninger på topniveau inden for de kommende dage.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos