Han stod i spidsen for Donald Trumps Space Force: Nu skal han sikre Amazon en del af de milliardstore investeringer i det ydre rum

Las Vegas, Re:Invent: Rumfart er ikke reserveret for milliardærer og regeringer længere. Cloud-giganten AWS lancerede sidste år en ny afdeling for rumfart, der skal sikre, at Amazons cloud-selskab får en del af de massive investeringer i området de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om AWS' planer i det ydre rum
  • Hvorfor verdens største Cloud-selskab vil sætte sig på markedet for satellitter
611
3:15 min
Opsendelse af satelliter er ikke længere forbeholdt regeringer i hele verden. I de kommende år vil hundrede tusindvis af satelliter kredse rundt om Jorden, og en del af dem vil cloud-giganten AWS sikre sig kontrol over.

Sidste år åbnede den amerikanske cloud-gigant derfor sin første afdeling for rumfart, der skal sikre AWS en markant del af det private og offentlige marked i det ydre rum.

"Jeg bliver ofte spurgt om hvad AWS og cloud-teknologi har at gøre med rummet, og svaret er: Alting," siger Clint Crosier, der står i spidsen for AWS' afdeling for rumfart til Computerworld og fortsætter:

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S