Han stod i spidsen for Donald Trumps Space Force: Nu skal han sikre Amazon en del af de milliardstore investeringer i det ydre rum

Las Vegas, Re:Invent: Rumfart er ikke reserveret for milliardærer og regeringer længere. Cloud-giganten AWS lancerede sidste år en ny afdeling for rumfart, der skal sikre, at Amazons cloud-selskab får en del af de massive investeringer i området de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om AWS' planer i det ydre rum
  • Hvorfor verdens største Cloud-selskab vil sætte sig på markedet for satellitter
611
3:15 min
Opsendelse af satelliter er ikke længere forbeholdt regeringer i hele verden. I de kommende år vil hundrede tusindvis af satelliter kredse rundt om Jorden, og en del af dem vil cloud-giganten AWS sikre sig kontrol over.

Sidste år åbnede den amerikanske cloud-gigant derfor sin første afdeling for rumfart, der skal sikre AWS en markant del af det private og offentlige marked i det ydre rum.

"Jeg bliver ofte spurgt om hvad AWS og cloud-teknologi har at gøre med rummet, og svaret er: Alting," siger Clint Crosier, der står i spidsen for AWS' afdeling for rumfart til Computerworld og fortsætter:

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S