Han stod i spidsen for Donald Trumps Space Force: Nu skal han sikre Amazon en del af de milliardstore investeringer i det ydre rum

Las Vegas, Re:Invent: Rumfart er ikke reserveret for milliardærer og regeringer længere. Cloud-giganten AWS lancerede sidste år en ny afdeling for rumfart, der skal sikre, at Amazons cloud-selskab får en del af de massive investeringer i området de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om AWS' planer i det ydre rum
  • Hvorfor verdens største Cloud-selskab vil sætte sig på markedet for satellitter
611
3:15 min
Opsendelse af satelliter er ikke længere forbeholdt regeringer i hele verden. I de kommende år vil hundrede tusindvis af satelliter kredse rundt om Jorden, og en del af dem vil cloud-giganten AWS sikre sig kontrol over.

Sidste år åbnede den amerikanske cloud-gigant derfor sin første afdeling for rumfart, der skal sikre AWS en markant del af det private og offentlige marked i det ydre rum.

"Jeg bliver ofte spurgt om hvad AWS og cloud-teknologi har at gøre med rummet, og svaret er: Alting," siger Clint Crosier, der står i spidsen for AWS' afdeling for rumfart til Computerworld og fortsætter:

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S