Han stod i spidsen for Donald Trumps Space Force: Nu skal han sikre Amazon en del af de milliardstore investeringer i det ydre rum

Las Vegas, Re:Invent: Rumfart er ikke reserveret for milliardærer og regeringer længere. Cloud-giganten AWS lancerede sidste år en ny afdeling for rumfart, der skal sikre, at Amazons cloud-selskab får en del af de massive investeringer i området de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om AWS' planer i det ydre rum
  • Hvorfor verdens største Cloud-selskab vil sætte sig på markedet for satellitter
611
3:15 min
Opsendelse af satelliter er ikke længere forbeholdt regeringer i hele verden. I de kommende år vil hundrede tusindvis af satelliter kredse rundt om Jorden, og en del af dem vil cloud-giganten AWS sikre sig kontrol over.

Sidste år åbnede den amerikanske cloud-gigant derfor sin første afdeling for rumfart, der skal sikre AWS en markant del af det private og offentlige marked i det ydre rum.

"Jeg bliver ofte spurgt om hvad AWS og cloud-teknologi har at gøre med rummet, og svaret er: Alting," siger Clint Crosier, der står i spidsen for AWS' afdeling for rumfart til Computerworld og fortsætter:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S