Han stod i spidsen for Donald Trumps Space Force: Nu skal han sikre Amazon en del af de milliardstore investeringer i det ydre rum

Las Vegas, Re:Invent: Rumfart er ikke reserveret for milliardærer og regeringer længere. Cloud-giganten AWS lancerede sidste år en ny afdeling for rumfart, der skal sikre, at Amazons cloud-selskab får en del af de massive investeringer i området de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om AWS' planer i det ydre rum
  • Hvorfor verdens største Cloud-selskab vil sætte sig på markedet for satellitter
611
3:15 min
Opsendelse af satelliter er ikke længere forbeholdt regeringer i hele verden. I de kommende år vil hundrede tusindvis af satelliter kredse rundt om Jorden, og en del af dem vil cloud-giganten AWS sikre sig kontrol over.

Sidste år åbnede den amerikanske cloud-gigant derfor sin første afdeling for rumfart, der skal sikre AWS en markant del af det private og offentlige marked i det ydre rum.

"Jeg bliver ofte spurgt om hvad AWS og cloud-teknologi har at gøre med rummet, og svaret er: Alting," siger Clint Crosier, der står i spidsen for AWS' afdeling for rumfart til Computerworld og fortsætter:

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College