Leverandør til chip-industrien indgår samarbejde med Palantir for at løse chip-krise

Den tyske leverandør af kemikalier og materialer til chip-produktionen Merck KGaA indgår nyt samarbejde med Palantir og vil investere en milliard dollar for at få løst den globale chip-krise.

Artikel top billede

En tysk leverandør af kemikalier og materialer, der bruges til fremstilling af halvledere vil investere en milliard dollar i sine amerikanske operationer og danner samtidig et nyt samarbejde med dataanalysefirmaet Palantir Technologies.

Det sker for at løse chipindustriens forsyningskædeproblemer, lyder det.

Det skriver Reuters.

Selskabet planlægger at bruge den ene milliard dollar - svarende til 6,6 milliarder kroner på amerikanske faciliteter i Arizona, Californien, Texas og Pennsylvania.

Samarbejdet med Palantir har til formål at hente data fra materiale- og kemikalieleverandører på den ene side og chip-fabrikker fra den anden og analysere dem for at forbedre effektiviteten.

"Chipmanglen kræver samarbejde i hele industrien for at løse de forsyningskædeproblemer, som forbrugerne står over for i øjeblikket," lyder det fra Kai Beckmann, direktør for det tyske firmas elektronikenhed.

En af udfordringerne, som samarbejdet med Palantir skal forsøge at løse, er blandt andet at komme op med en måde at dele data mellem leverandører og chipfabrikker, der historisk har været tilbageholdende med at dele ud af data og forretningshemmeligheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S