Leverandør til chip-industrien indgår samarbejde med Palantir for at løse chip-krise

Den tyske leverandør af kemikalier og materialer til chip-produktionen Merck KGaA indgår nyt samarbejde med Palantir og vil investere en milliard dollar for at få løst den globale chip-krise.

Artikel top billede

En tysk leverandør af kemikalier og materialer, der bruges til fremstilling af halvledere vil investere en milliard dollar i sine amerikanske operationer og danner samtidig et nyt samarbejde med dataanalysefirmaet Palantir Technologies.

Det sker for at løse chipindustriens forsyningskædeproblemer, lyder det.

Det skriver Reuters.

Selskabet planlægger at bruge den ene milliard dollar - svarende til 6,6 milliarder kroner på amerikanske faciliteter i Arizona, Californien, Texas og Pennsylvania.

Samarbejdet med Palantir har til formål at hente data fra materiale- og kemikalieleverandører på den ene side og chip-fabrikker fra den anden og analysere dem for at forbedre effektiviteten.

"Chipmanglen kræver samarbejde i hele industrien for at løse de forsyningskædeproblemer, som forbrugerne står over for i øjeblikket," lyder det fra Kai Beckmann, direktør for det tyske firmas elektronikenhed.

En af udfordringerne, som samarbejdet med Palantir skal forsøge at løse, er blandt andet at komme op med en måde at dele data mellem leverandører og chipfabrikker, der historisk har været tilbageholdende med at dele ud af data og forretningshemmeligheder.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S