Leverandør til chip-industrien indgår samarbejde med Palantir for at løse chip-krise

Den tyske leverandør af kemikalier og materialer til chip-produktionen Merck KGaA indgår nyt samarbejde med Palantir og vil investere en milliard dollar for at få løst den globale chip-krise.

Artikel top billede

En tysk leverandør af kemikalier og materialer, der bruges til fremstilling af halvledere vil investere en milliard dollar i sine amerikanske operationer og danner samtidig et nyt samarbejde med dataanalysefirmaet Palantir Technologies.

Det sker for at løse chipindustriens forsyningskædeproblemer, lyder det.

Det skriver Reuters.

Selskabet planlægger at bruge den ene milliard dollar - svarende til 6,6 milliarder kroner på amerikanske faciliteter i Arizona, Californien, Texas og Pennsylvania.

Samarbejdet med Palantir har til formål at hente data fra materiale- og kemikalieleverandører på den ene side og chip-fabrikker fra den anden og analysere dem for at forbedre effektiviteten.

"Chipmanglen kræver samarbejde i hele industrien for at løse de forsyningskædeproblemer, som forbrugerne står over for i øjeblikket," lyder det fra Kai Beckmann, direktør for det tyske firmas elektronikenhed.

En af udfordringerne, som samarbejdet med Palantir skal forsøge at løse, er blandt andet at komme op med en måde at dele data mellem leverandører og chipfabrikker, der historisk har været tilbageholdende med at dele ud af data og forretningshemmeligheder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S