Leverandør til chip-industrien indgår samarbejde med Palantir for at løse chip-krise

Den tyske leverandør af kemikalier og materialer til chip-produktionen Merck KGaA indgår nyt samarbejde med Palantir og vil investere en milliard dollar for at få løst den globale chip-krise.

Artikel top billede

En tysk leverandør af kemikalier og materialer, der bruges til fremstilling af halvledere vil investere en milliard dollar i sine amerikanske operationer og danner samtidig et nyt samarbejde med dataanalysefirmaet Palantir Technologies.

Det sker for at løse chipindustriens forsyningskædeproblemer, lyder det.

Det skriver Reuters.

Selskabet planlægger at bruge den ene milliard dollar - svarende til 6,6 milliarder kroner på amerikanske faciliteter i Arizona, Californien, Texas og Pennsylvania.

Samarbejdet med Palantir har til formål at hente data fra materiale- og kemikalieleverandører på den ene side og chip-fabrikker fra den anden og analysere dem for at forbedre effektiviteten.

"Chipmanglen kræver samarbejde i hele industrien for at løse de forsyningskædeproblemer, som forbrugerne står over for i øjeblikket," lyder det fra Kai Beckmann, direktør for det tyske firmas elektronikenhed.

En af udfordringerne, som samarbejdet med Palantir skal forsøge at løse, er blandt andet at komme op med en måde at dele data mellem leverandører og chipfabrikker, der historisk har været tilbageholdende med at dele ud af data og forretningshemmeligheder.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S