Sådan skal ny Lego-CIO gentage sin opskrift på en succesfuld digital transformation: Her er hans bedste råd til dig

Interview: For et år siden blev Atul Bhardwaj ansat som øverste digitale chef for Lego, hvor han skal gennemføre sin tredje digitale omstilling af en virksomhed. Her er den internationale top-CIO's bedste råd.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvordan Atul Bhardwaj skal gennemføre den største digitale transformation i Lego nogensinde
  • Hvad det betyder, at han allerede har været igennem samme opgave to gange
  • Se hvad Atul Bhardwaj mener, er de bedste værktøjer til at blive klar til fremtiden
636
3:15 min
I slutningen af 2020 blev Atul Bhardwaj ansat som øverste chef for digitalisering og medlem af direktionen til at styre den danske Lego-koncern gennem den største digitale transformation for selskabet nogensinde.

Til opgaven har Atul Bhardwaj fået en milliardstor investering i nye medarbejdere og nye digitale værktøjer, der skal sikre, at den danske familieejede legetøjsklenodie bliver sikre mod fremtiden.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen