Hackere lækker Vestas-data: Tusindvis af filer med kundeinformationer lagt op på nettet

Hackergruppen Lockbit, der stod bag angrebet på Vestas, har nu offentliggjort tusindvis af filer på nettet, der blev stjålet fra vindmølleproducenten.

Artikel top billede

(Foto: © Copyright 2020 Tristan Stedman - MHI Vestas Offshore Wind / Tristan Stedman)

Tusindvis af oplysninger om Vestas' kunder florerer lige nu på internettet.

Hackergruppen Lockbit, der står bag angrebet, har nu gjort alvor af truslen om at offentliggøre en ræke stjålen data fra Vestas.

Det skriver Version2.

Mediet har set på nogle af de offentliggjorte dokumenter, der menes at være originale. Det fulde overblik mangler stadig at falde på plads, men ifølge hackerne er det samtlige stjålne data, der er blevet offentliggjort.

Vestas har tidligere selv oplyst, at selskabet har mistet kontrollen over en ukendt datamængde.

Ifølge Version2 er der tale om ét kompromitteret c-drev. Dette drev har indeholde en lang række fakturaer og anden finansiel dokumentation på flere tusinde handler med Vestas-kunder i perioden fra 2018 til 2021.

Det er blandt andet kunder fra Tyskland, Holland, Indien og Norge. Ifølge mediet er der tale om 7.300 filer, der er lagt ud på nettet.

Samme gruppe der angreb Accenture

Det er den russiske hackergruppe Lockbit, der angrebet Vestas og som afpresser virksomheden. Det har selskabet bekrædtet overfor DR.

Vestas har desuden oplyst, at hackerne har haft held med at stjæle data, som er blevet tilbudt en tredjepart.

Lockbit har givet vindmølle-virksomheden en tidsfrist på lidt mere end et døgn til at betale en løsesum. Hvor meget Lockbit har afkrævet virksomheden, vil Vestas ikke oplyse.

Men da Vestas ikke har betalt pengene, er filerne nu endt på nettet.

Lockbit er en af de globalt kendte hackergrupper. Tilbage i august i år gik gruppen målrettet efter konsulenthuset Accenture i et ransomware-angreb.

Kort efter var 2.400 filer stjålet fra Accenture sat til salg på darkweb.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S