Apples markedsværdi nærmer sig tre billioner dollar: Er snart verdens femte-største økonomi lige efter Tyskland

Apples aktiekurs fortsætter med at vokse. Blot et år efter, at selskabets markedsværdi rundede to billioner dollar, nærmer den sig nu de svimlende tre billioner dollar.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Apples aktiekurs fortsætter med at stige, og selskabets samlede markedsværdi nærmer sig nu svimlende tre billioner dollar.

Altså tre millioner millioner dollar, som svarer til godt 20 millioner millioner kroner.

Det er blot et års tid siden, at Apples markedsværdi rundede de to billioner dollar. Aktiekursen er siden fortsat med at kravle op og op og op.

Siden nytår er den således steget med omkring 20 procent. Forrige år steg den hele 80 procent.

Apple-aktien handles for tiden til kurs 174. Den samlede markedsværdi på tre billioner dollar rundes, når kursen når op på 182,85.

Rundede en billion dollar i 2018

Det siger lidt om den fart, som Apple har på, at selskabet rundede en samlet markedsværdi på en billion dollar for få år siden, nemlig i 2018.

Det tog dermed selskabet blot to år at fordoble sin markedsværdi.

Reuters peger på, at Apple med en markedsværdi på tre billioner dollar vil være ‘verdens femte-største økonomi’ lige efter Tyskland.

Tyskland har nemlig ifølge Investopedia en nominel GDP på 3,86 billioner dollar kun overgået af de tre største økonomier i verden, som er USA (21,43 billioner dollar), Kina (14,34 billioner dollar) og Japan (5,08 billioner dollar).

Også Microsoft, Amazon, Alphabet og Tesla har markedsværdier på mere end en billion dollar.

Microsoft er omkring en 500 milliarder dollar fra at nå en markedsværdi på tre billioner dollar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect