Hjemmearbejde mere end en dag om ugen på din bærbare er på kant med loven

Hjemmearbejde er nu igen en realitet for mange, men er din bærbare det eneste isenkram, du er udstyret med, bevæger din arbejdsgiver sig på kanten af arbejdsmiljøloven. Arbejdsgiverforeningen kræver dispensationsmulighed.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Jan Baborák on Unsplash)

Nu står den så - igen - på hjemmearbejde for rigtig mange lønmodtagere efter den seneste anbefaling fra regeringen og sundhedsmyndigheder.

Men fagbevægelsen gør nu opmærksom på, at det ikke er nok bare at udstyre sine ansatte med en bærbar. Det skriver Finans.

Ifølge arbejdsmiljøloven er det sådan, at arbejdsgiveren skal udstyre sine ansatte med både en ordentlig stol og et tilstrækkeligt stort bord, hvis man skal arbejde mere end en dag om ugen hjemmefra. Desuden skal tastatur og skærm være adskilt.

Dansk Arbejdsgiverforening kræver nu, at der i gives en dispensationsmulighed fra reglerne.

Reglerne om hjemmearbejde er lige nu ved at blive revideret. Ifølge Finans lovede beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard i foråret en modernisering af reglerne set i lyset af, at corona-krisen har gjort hjemmearbejde til en uomgængelighed for mange.

De nye regler skulle have været klar til at sætte i funktion fra årsskiftet, men forhandlingerne mellem fagbevægelsen, Arbejdstilsynet og arbejdsgiverne er ikke overstået.

Ifølge Finans er der lagt op til, at reglerne om, hvad arbejdsgiveren skal stille til rådighed, hvis man skal arbejde hjemme mere end en dag om ugen, skal ændres.

Stridsspørgsmålet handler om, hvor mange dage man så må sidde med sin bærbare og arbejde, før arbejdsgiverne skal stille mere udstyr til rådighed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect