Hjemmearbejde mere end en dag om ugen på din bærbare er på kant med loven

Hjemmearbejde er nu igen en realitet for mange, men er din bærbare det eneste isenkram, du er udstyret med, bevæger din arbejdsgiver sig på kanten af arbejdsmiljøloven. Arbejdsgiverforeningen kræver dispensationsmulighed.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Jan Baborák on Unsplash)

Nu står den så - igen - på hjemmearbejde for rigtig mange lønmodtagere efter den seneste anbefaling fra regeringen og sundhedsmyndigheder.

Men fagbevægelsen gør nu opmærksom på, at det ikke er nok bare at udstyre sine ansatte med en bærbar. Det skriver Finans.

Ifølge arbejdsmiljøloven er det sådan, at arbejdsgiveren skal udstyre sine ansatte med både en ordentlig stol og et tilstrækkeligt stort bord, hvis man skal arbejde mere end en dag om ugen hjemmefra. Desuden skal tastatur og skærm være adskilt.

Dansk Arbejdsgiverforening kræver nu, at der i gives en dispensationsmulighed fra reglerne.

Reglerne om hjemmearbejde er lige nu ved at blive revideret. Ifølge Finans lovede beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard i foråret en modernisering af reglerne set i lyset af, at corona-krisen har gjort hjemmearbejde til en uomgængelighed for mange.

De nye regler skulle have været klar til at sætte i funktion fra årsskiftet, men forhandlingerne mellem fagbevægelsen, Arbejdstilsynet og arbejdsgiverne er ikke overstået.

Ifølge Finans er der lagt op til, at reglerne om, hvad arbejdsgiveren skal stille til rådighed, hvis man skal arbejde hjemme mere end en dag om ugen, skal ændres.

Stridsspørgsmålet handler om, hvor mange dage man så må sidde med sin bærbare og arbejde, før arbejdsgiverne skal stille mere udstyr til rådighed.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse