Hjemmearbejde mere end en dag om ugen på din bærbare er på kant med loven

Hjemmearbejde er nu igen en realitet for mange, men er din bærbare det eneste isenkram, du er udstyret med, bevæger din arbejdsgiver sig på kanten af arbejdsmiljøloven. Arbejdsgiverforeningen kræver dispensationsmulighed.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Jan Baborák on Unsplash)

Nu står den så - igen - på hjemmearbejde for rigtig mange lønmodtagere efter den seneste anbefaling fra regeringen og sundhedsmyndigheder.

Men fagbevægelsen gør nu opmærksom på, at det ikke er nok bare at udstyre sine ansatte med en bærbar. Det skriver Finans.

Ifølge arbejdsmiljøloven er det sådan, at arbejdsgiveren skal udstyre sine ansatte med både en ordentlig stol og et tilstrækkeligt stort bord, hvis man skal arbejde mere end en dag om ugen hjemmefra. Desuden skal tastatur og skærm være adskilt.

Dansk Arbejdsgiverforening kræver nu, at der i gives en dispensationsmulighed fra reglerne.

Reglerne om hjemmearbejde er lige nu ved at blive revideret. Ifølge Finans lovede beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard i foråret en modernisering af reglerne set i lyset af, at corona-krisen har gjort hjemmearbejde til en uomgængelighed for mange.

De nye regler skulle have været klar til at sætte i funktion fra årsskiftet, men forhandlingerne mellem fagbevægelsen, Arbejdstilsynet og arbejdsgiverne er ikke overstået.

Ifølge Finans er der lagt op til, at reglerne om, hvad arbejdsgiveren skal stille til rådighed, hvis man skal arbejde hjemme mere end en dag om ugen, skal ændres.

Stridsspørgsmålet handler om, hvor mange dage man så må sidde med sin bærbare og arbejde, før arbejdsgiverne skal stille mere udstyr til rådighed.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S