Hjemmearbejde mere end en dag om ugen på din bærbare er på kant med loven

Hjemmearbejde er nu igen en realitet for mange, men er din bærbare det eneste isenkram, du er udstyret med, bevæger din arbejdsgiver sig på kanten af arbejdsmiljøloven. Arbejdsgiverforeningen kræver dispensationsmulighed.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Jan Baborák on Unsplash)

Nu står den så - igen - på hjemmearbejde for rigtig mange lønmodtagere efter den seneste anbefaling fra regeringen og sundhedsmyndigheder.

Men fagbevægelsen gør nu opmærksom på, at det ikke er nok bare at udstyre sine ansatte med en bærbar. Det skriver Finans.

Ifølge arbejdsmiljøloven er det sådan, at arbejdsgiveren skal udstyre sine ansatte med både en ordentlig stol og et tilstrækkeligt stort bord, hvis man skal arbejde mere end en dag om ugen hjemmefra. Desuden skal tastatur og skærm være adskilt.

Dansk Arbejdsgiverforening kræver nu, at der i gives en dispensationsmulighed fra reglerne.

Reglerne om hjemmearbejde er lige nu ved at blive revideret. Ifølge Finans lovede beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard i foråret en modernisering af reglerne set i lyset af, at corona-krisen har gjort hjemmearbejde til en uomgængelighed for mange.

De nye regler skulle have været klar til at sætte i funktion fra årsskiftet, men forhandlingerne mellem fagbevægelsen, Arbejdstilsynet og arbejdsgiverne er ikke overstået.

Ifølge Finans er der lagt op til, at reglerne om, hvad arbejdsgiveren skal stille til rådighed, hvis man skal arbejde hjemme mere end en dag om ugen, skal ændres.

Stridsspørgsmålet handler om, hvor mange dage man så må sidde med sin bærbare og arbejde, før arbejdsgiverne skal stille mere udstyr til rådighed.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialist i AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,