Virksomheder protesterer: Vi bliver behandlet dybt uretfærdigt i forbindelse med it-kriminalitet

Virksomhederne er godt trætte af situationen, når det gælder it-kriminalitet. Mere end halvdelen af virksomhederne i ny undersøgelse mener hverken, at myndighederne gør nok for at assistere dem, eller at det er retfærdigt at holde topledelsen personligt ansvarlig ved it-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Virksomheder i hele Europa mener, at indsatsen mod cyberkriminalitet skal skærpes, og de synes, at de er efterladt med en uretfærdig lovgivning, der pålægger dem større og større ansvar, uden at de får nogen form for støtte.

Det fremgår af en ny undersøgelse foretaget af sikkerhedsfirmaet Kaspersky.

63 procent af virksomhederne mener ikke, de får samme grad af beskyttelse eller assistance fra politiet i forbindelse med it-angreb, sammenlignet med kriminalitet begået i den fysiske verden

61 procent mener ikke, at myndighederne gør nok for at assistere virksomheder, der rammes af it-angreb

70 procent kræver samme hjælp fra politiet og tilsvarende strafferammer for it-kriminalitet, som for andre typer af kriminalitet

62 procent udtrykker utilfredshed over, at topledelsen kan holdes personligt ansvarlige ved it-angreb - som er begået af andre

Ifølge Kaspersky er virksomhederne interesserede i at beskytte egne og kundernes data, men på grund af GDPR kan cyberkriminalitet koste virksomheden store bøder, og snart kan topledelsen også komme til at stå personligt ansvarlige. Men det kommer formentlig ikke til at stoppe her, og virksomhederne kan se ind i en fremtid, hvor de bliver holdt mere og mere ansvarlige:

“It-angreb bliver stadigt mere voldsomme og rammer flere og flere. I takt med, at angrebene rammer vores kritiske infrastruktur og sundhedsvæsenet, og hermed decideret truer menneskers sikkerhed, så kommer vi til at se, at myndighederne vil reagere med flere reguleringer for at få kontrol med dem,” siger Tim de Groot, der er regionschef i Norden og Benelux hos Kaspersky.

Undersøgelsen er foretaget at Arlington Research i august 2021. 1.500 europæiske virksomheder har deltaget, hvor 62 procent er virksomheder med 50-999 ansatte og 38 procent er virksomheder med flere end 1.000 ansatte.

Læses lige nu

    Annonce

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Zealand Business College

    Faglærer til teknisk efteruddannelse

    Region Sjælland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S