Virksomheder protesterer: Vi bliver behandlet dybt uretfærdigt i forbindelse med it-kriminalitet

Virksomhederne er godt trætte af situationen, når det gælder it-kriminalitet. Mere end halvdelen af virksomhederne i ny undersøgelse mener hverken, at myndighederne gør nok for at assistere dem, eller at det er retfærdigt at holde topledelsen personligt ansvarlig ved it-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Virksomheder i hele Europa mener, at indsatsen mod cyberkriminalitet skal skærpes, og de synes, at de er efterladt med en uretfærdig lovgivning, der pålægger dem større og større ansvar, uden at de får nogen form for støtte.

Det fremgår af en ny undersøgelse foretaget af sikkerhedsfirmaet Kaspersky.

63 procent af virksomhederne mener ikke, de får samme grad af beskyttelse eller assistance fra politiet i forbindelse med it-angreb, sammenlignet med kriminalitet begået i den fysiske verden

61 procent mener ikke, at myndighederne gør nok for at assistere virksomheder, der rammes af it-angreb

70 procent kræver samme hjælp fra politiet og tilsvarende strafferammer for it-kriminalitet, som for andre typer af kriminalitet

62 procent udtrykker utilfredshed over, at topledelsen kan holdes personligt ansvarlige ved it-angreb - som er begået af andre

Ifølge Kaspersky er virksomhederne interesserede i at beskytte egne og kundernes data, men på grund af GDPR kan cyberkriminalitet koste virksomheden store bøder, og snart kan topledelsen også komme til at stå personligt ansvarlige. Men det kommer formentlig ikke til at stoppe her, og virksomhederne kan se ind i en fremtid, hvor de bliver holdt mere og mere ansvarlige:

“It-angreb bliver stadigt mere voldsomme og rammer flere og flere. I takt med, at angrebene rammer vores kritiske infrastruktur og sundhedsvæsenet, og hermed decideret truer menneskers sikkerhed, så kommer vi til at se, at myndighederne vil reagere med flere reguleringer for at få kontrol med dem,” siger Tim de Groot, der er regionschef i Norden og Benelux hos Kaspersky.

Undersøgelsen er foretaget at Arlington Research i august 2021. 1.500 europæiske virksomheder har deltaget, hvor 62 procent er virksomheder med 50-999 ansatte og 38 procent er virksomheder med flere end 1.000 ansatte.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network