Billedvirksomhed får nye ejere: Kommer med trecifret millioninvestering

Retouchering og billedbehandlingsspecialisterne Pixelz får nye ejere i trecifret millionsatsning.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den danske billedbehandlingsspecialist Pixelz kommer på nye hænder.

Det er den svenske kapitalfond Adelis, der med en investering på et trecifret millionbeløb kan kalde sig for den primære aktionær i virksomheden.

“Det er en kæmpe cadeau, at en svensk kapitalfond har lyst til at lægge en investering i os, fordi de simpelthen tror på, at vi kan komme til at eje det her marked. Det betyder noget, at vi får investorer ind med et andet vækstfokus og en anden erfaring globalt,” siger Pixelz-direktør Thomas Ladefoged.

Pixelz er specialiseret i værktøjer til automatisering af retouchering og efterbehandling af fotos til den grafiske industri.

Selskabet blev grundlagt i Bagsværd tilbage i 2011 af tre stiftere, Thomas Kragelund, Janus Matthesen og Tejs Rasmussen.

Selskabet tæller i dag omtrent 380 ansatte fordelt i Europa, USA og Vietnam.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S