Billedvirksomhed får nye ejere: Kommer med trecifret millioninvestering

Retouchering og billedbehandlingsspecialisterne Pixelz får nye ejere i trecifret millionsatsning.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den danske billedbehandlingsspecialist Pixelz kommer på nye hænder.

Det er den svenske kapitalfond Adelis, der med en investering på et trecifret millionbeløb kan kalde sig for den primære aktionær i virksomheden.

“Det er en kæmpe cadeau, at en svensk kapitalfond har lyst til at lægge en investering i os, fordi de simpelthen tror på, at vi kan komme til at eje det her marked. Det betyder noget, at vi får investorer ind med et andet vækstfokus og en anden erfaring globalt,” siger Pixelz-direktør Thomas Ladefoged.

Pixelz er specialiseret i værktøjer til automatisering af retouchering og efterbehandling af fotos til den grafiske industri.

Selskabet blev grundlagt i Bagsværd tilbage i 2011 af tre stiftere, Thomas Kragelund, Janus Matthesen og Tejs Rasmussen.

Selskabet tæller i dag omtrent 380 ansatte fordelt i Europa, USA og Vietnam.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS