Billedvirksomhed får nye ejere: Kommer med trecifret millioninvestering

Retouchering og billedbehandlingsspecialisterne Pixelz får nye ejere i trecifret millionsatsning.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Den danske billedbehandlingsspecialist Pixelz kommer på nye hænder.

Det er den svenske kapitalfond Adelis, der med en investering på et trecifret millionbeløb kan kalde sig for den primære aktionær i virksomheden.

“Det er en kæmpe cadeau, at en svensk kapitalfond har lyst til at lægge en investering i os, fordi de simpelthen tror på, at vi kan komme til at eje det her marked. Det betyder noget, at vi får investorer ind med et andet vækstfokus og en anden erfaring globalt,” siger Pixelz-direktør Thomas Ladefoged.

Pixelz er specialiseret i værktøjer til automatisering af retouchering og efterbehandling af fotos til den grafiske industri.

Selskabet blev grundlagt i Bagsværd tilbage i 2011 af tre stiftere, Thomas Kragelund, Janus Matthesen og Tejs Rasmussen.

Selskabet tæller i dag omtrent 380 ansatte fordelt i Europa, USA og Vietnam.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS