Telenor åbner via Onefiber for lynhurtigt internet til tusindvis på Sjælland

Tusindvis af husstande på Sjælland med adgang til Onefibers net kan nu vælge lynhurtigt internet fra Telenors produkt MaxSpeed. Nu kan mere end 2,5 millioner husstande få internet med hastigheder på og mod 1.000 Mbit/s.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor åbner for lynhurtigt internet til 10.000 husstande på Sjælland med adgang til Onefibers internet.

Det er via Telenors produkt MaxSpeed, at husstandene kan vælge fibernetforbindelser, der kommer med hastigheder på op imod 1.000 Mbit/s.

Den nye lancering betyder, at mere end 2,5 millioner husstande nu har adgang til Telenors internet.

Det skriver Telenor i en meddelelse.

Telenor og Onefiber indgik tidligere på året en aftale, der giver Telenor mulighed for at tilbyde fiberforbindelserne til husstandene i Onefibers forsyningsområde, der primært omfatter adresser på Sjælland.

"Vi vil gerne sørge for, at der er flere muligheder på hylden, når danskerne skal vælge internet. For de mange adresser, der er tilsluttet fibernettet, er de lynhurtige hastigheder efterhånden en hygiejnefaktor," lyder det fra Lars Kyrø, der er internetchef hos Telenor.

For kort tid siden åbnede Telenor også for kunder til MaxSpeed på Fibias og Energi Fyns net, der dækker henholdsvis en halv million og 100.000 husstande.

Vil rulle fibernet ud over hele Danmark

Onefiber har samtidig store vækstplaner og forventer inden for få år at rulle fibernet ud til mere end 100.000 husstande.

"Vores mission er at forbinde danskerne med fiber og dermed udfordre de større spillere på markedet. Vi har arbejdet målrettet det sidste år og ser nu frem til at tilbyde Telenor velkommen på vores åbne fibernet," lyder det fr aPeter Bredgaard, Head of BtC for Onefiber.

Han peger samtidig på, at Onefiber også har fokus på at levere fibernet ud til tyndbefolkende områder i Danmark.

Onefiber er GlobalConnects satsning på privatmarkedet og har en ambition om at give alle borgere i Danmark adgang til lynhurtigt internet.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Afdelingschef for IT ServiceDesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S