Facebook sikrer sig rettighederne til ’Meta’-navnet – til en tårnhøj pris

Facebook har sikret sig en afgørende brik i sit verserende navnskifte.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Det sociale medie tog sig et afgørende skridt i sin verserende rebranding fra Facebook til Meta.
I de bestræbelser stod den amerikanske bank ’Meta Financial Group’ i vejen, med sine rettigheder til navnet ’Meta’.

Disse blive nu overdraget til den sociale mediegigant, mod den nette sum af 60 millioner dollar, svarende til knap 400 millioner kroner, skriver finansmediet Forbes.

Handlen foregår som en overdragelse fra Meta Financial Group til Beige Key LLC, en søstervirksomhed til Meta Platforms, som Facebook er blevet en del af.

Facebook koncernens navneforandring til Meta blev annonceret af stifter og administrerende direktør Mark Zuckerberg ved en konference 28. oktober.

Det nye navn skal bidrage til at cementere selskabets skifte mod det såkaldte ’metaverse’, hvor virtual reality og augmented reality vil bidrage med virtuelle udbygning af koncernens sociale medier.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS