GN køber digital salgskanal i USA for 625 millioner kroner

GN Hearing, der er en del af GN Store Nord, betaler 625 millioner kroner for en digital salgskanal i USA.

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

Høreapparat-divisionen i GN Store Nord køber sig nu til en digital salgskanal på det store vigtige amerikanske marked.

GN betaler 625 millioner kroner for 91 procent af selskabet Lively, som blev stiftet i 2018 og forventer at omsætte for 100 millioner kroner i år men med et negativt driftsresultat på 170 millioner kroner. Det skriver Børsen.

GN Hearing har haft en længerevarende relation til selskabet og har leveret produkter til Lively.

Kun fire procent af høreapparatsalget i USA sker online, men GN Hearing tror på, at store forandringer på markedet er på vej.

“Og noget af det, der er interessant ved Lively, er, at to tredjedele af dem, der i dag henvender sig, faktisk ønsker en kombination af en online- og offlineoplevelse. Derfor ser vi en kæmpe mulighed i at kombinere Lively med vores netværk af traditionelle retailere i USA,” siger Gitte Aabo, administrerende direktør for GN Hearing.

GN Hearing har ikke som konkurrenterne egne klinikker i USA, men kunder, der køber et apparat på Lively, vil kunne få hjælp til tilpasning på en af de uafhængige klinikker, som i forvejen sælger GN’s produkter.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S