GN køber digital salgskanal i USA for 625 millioner kroner

GN Hearing, der er en del af GN Store Nord, betaler 625 millioner kroner for en digital salgskanal i USA.

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

Høreapparat-divisionen i GN Store Nord køber sig nu til en digital salgskanal på det store vigtige amerikanske marked.

GN betaler 625 millioner kroner for 91 procent af selskabet Lively, som blev stiftet i 2018 og forventer at omsætte for 100 millioner kroner i år men med et negativt driftsresultat på 170 millioner kroner. Det skriver Børsen.

GN Hearing har haft en længerevarende relation til selskabet og har leveret produkter til Lively.

Kun fire procent af høreapparatsalget i USA sker online, men GN Hearing tror på, at store forandringer på markedet er på vej.

“Og noget af det, der er interessant ved Lively, er, at to tredjedele af dem, der i dag henvender sig, faktisk ønsker en kombination af en online- og offlineoplevelse. Derfor ser vi en kæmpe mulighed i at kombinere Lively med vores netværk af traditionelle retailere i USA,” siger Gitte Aabo, administrerende direktør for GN Hearing.

GN Hearing har ikke som konkurrenterne egne klinikker i USA, men kunder, der køber et apparat på Lively, vil kunne få hjælp til tilpasning på en af de uafhængige klinikker, som i forvejen sælger GN’s produkter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job