GN køber digital salgskanal i USA for 625 millioner kroner

GN Hearing, der er en del af GN Store Nord, betaler 625 millioner kroner for en digital salgskanal i USA.

Artikel top billede

(Foto: GN Store Nord)

Høreapparat-divisionen i GN Store Nord køber sig nu til en digital salgskanal på det store vigtige amerikanske marked.

GN betaler 625 millioner kroner for 91 procent af selskabet Lively, som blev stiftet i 2018 og forventer at omsætte for 100 millioner kroner i år men med et negativt driftsresultat på 170 millioner kroner. Det skriver Børsen.

GN Hearing har haft en længerevarende relation til selskabet og har leveret produkter til Lively.

Kun fire procent af høreapparatsalget i USA sker online, men GN Hearing tror på, at store forandringer på markedet er på vej.

“Og noget af det, der er interessant ved Lively, er, at to tredjedele af dem, der i dag henvender sig, faktisk ønsker en kombination af en online- og offlineoplevelse. Derfor ser vi en kæmpe mulighed i at kombinere Lively med vores netværk af traditionelle retailere i USA,” siger Gitte Aabo, administrerende direktør for GN Hearing.

GN Hearing har ikke som konkurrenterne egne klinikker i USA, men kunder, der køber et apparat på Lively, vil kunne få hjælp til tilpasning på en af de uafhængige klinikker, som i forvejen sælger GN’s produkter.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S