Over halvdelen af Pleos ansatte ejer tilsammen to milliarder kroner af virksomheden

Det fremadstormende danske fintech-selskab Pleo beskæftiger en ordentlig flok millionærer. 250 af de 430 ansatte har warrants for tilsammen to milliarder kroner.

Artikel top billede

De 250 ansatte i Pleo har nu aktier for en værdi af to milliarder kroner. Den værdi er måske atypisk, men en konsekvens af, hvor godt det er gået i Pleo, fortæller Jeppe Rindom til Børsen. (Foto: Pleo)

Den danske Unicorn-virksomhed Pleo beskæftiger 430 ansatte, og 250 af dem har fået såkaldte warrents som en del af deres løn. Og disse warrents er nu to milliarder værd til sammen. Det skriver Børsen.

Pleo fik i sidste uge tilført ny kapital og er nu værdisat til 31,5 milliarder kroner.

Ifølge Pleo-stifter Jeppe Rindom er det vigtigt for selskabet, at de ansatte er entreprenante og betragter selskabet som deres eget. Og derfor er det naturligt at tilbyde de ansatte at blive aktionærer.

Warrents tilbydes medarbejdere i takt med, at deres anciennitet og ansvar vokser.

“De 250 ansatte i Pleo har nu aktier for en værdi af to milliarder kroner. Den værdi er måske atypisk, men en konsekvens af, hvor godt det er gået i Pleo,” fortæller Jeppe Rindom.

Pleo har også i år tilbudt nogle af de aktionærer i Pleo, som har været med i længst tid, at de kunne sælge nogle af aktierne, og på den konto har Pleo udbetalt cirka 100 millioner kroner.

Det mener Jeppe Rindom også er atypisk, for andre virksomheder tillader først de ansatte at få noget ud af deres ejerandel den dag, selskabet bliver solgt eller noteret på børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks