Over halvdelen af Pleos ansatte ejer tilsammen to milliarder kroner af virksomheden

Det fremadstormende danske fintech-selskab Pleo beskæftiger en ordentlig flok millionærer. 250 af de 430 ansatte har warrants for tilsammen to milliarder kroner.

Artikel top billede

De 250 ansatte i Pleo har nu aktier for en værdi af to milliarder kroner. Den værdi er måske atypisk, men en konsekvens af, hvor godt det er gået i Pleo, fortæller Jeppe Rindom til Børsen. (Foto: Pleo)

Den danske Unicorn-virksomhed Pleo beskæftiger 430 ansatte, og 250 af dem har fået såkaldte warrents som en del af deres løn. Og disse warrents er nu to milliarder værd til sammen. Det skriver Børsen.

Pleo fik i sidste uge tilført ny kapital og er nu værdisat til 31,5 milliarder kroner.

Ifølge Pleo-stifter Jeppe Rindom er det vigtigt for selskabet, at de ansatte er entreprenante og betragter selskabet som deres eget. Og derfor er det naturligt at tilbyde de ansatte at blive aktionærer.

Warrents tilbydes medarbejdere i takt med, at deres anciennitet og ansvar vokser.

“De 250 ansatte i Pleo har nu aktier for en værdi af to milliarder kroner. Den værdi er måske atypisk, men en konsekvens af, hvor godt det er gået i Pleo,” fortæller Jeppe Rindom.

Pleo har også i år tilbudt nogle af de aktionærer i Pleo, som har været med i længst tid, at de kunne sælge nogle af aktierne, og på den konto har Pleo udbetalt cirka 100 millioner kroner.

Det mener Jeppe Rindom også er atypisk, for andre virksomheder tillader først de ansatte at få noget ud af deres ejerandel den dag, selskabet bliver solgt eller noteret på børsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos