Over halvdelen af Pleos ansatte ejer tilsammen to milliarder kroner af virksomheden

Det fremadstormende danske fintech-selskab Pleo beskæftiger en ordentlig flok millionærer. 250 af de 430 ansatte har warrants for tilsammen to milliarder kroner.

Artikel top billede

De 250 ansatte i Pleo har nu aktier for en værdi af to milliarder kroner. Den værdi er måske atypisk, men en konsekvens af, hvor godt det er gået i Pleo, fortæller Jeppe Rindom til Børsen. (Foto: Pleo)

Den danske Unicorn-virksomhed Pleo beskæftiger 430 ansatte, og 250 af dem har fået såkaldte warrents som en del af deres løn. Og disse warrents er nu to milliarder værd til sammen. Det skriver Børsen.

Pleo fik i sidste uge tilført ny kapital og er nu værdisat til 31,5 milliarder kroner.

Ifølge Pleo-stifter Jeppe Rindom er det vigtigt for selskabet, at de ansatte er entreprenante og betragter selskabet som deres eget. Og derfor er det naturligt at tilbyde de ansatte at blive aktionærer.

Warrents tilbydes medarbejdere i takt med, at deres anciennitet og ansvar vokser.

“De 250 ansatte i Pleo har nu aktier for en værdi af to milliarder kroner. Den værdi er måske atypisk, men en konsekvens af, hvor godt det er gået i Pleo,” fortæller Jeppe Rindom.

Pleo har også i år tilbudt nogle af de aktionærer i Pleo, som har været med i længst tid, at de kunne sælge nogle af aktierne, og på den konto har Pleo udbetalt cirka 100 millioner kroner.

Det mener Jeppe Rindom også er atypisk, for andre virksomheder tillader først de ansatte at få noget ud af deres ejerandel den dag, selskabet bliver solgt eller noteret på børsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job