Over halvdelen af Pleos ansatte ejer tilsammen to milliarder kroner af virksomheden

Det fremadstormende danske fintech-selskab Pleo beskæftiger en ordentlig flok millionærer. 250 af de 430 ansatte har warrants for tilsammen to milliarder kroner.

Artikel top billede

De 250 ansatte i Pleo har nu aktier for en værdi af to milliarder kroner. Den værdi er måske atypisk, men en konsekvens af, hvor godt det er gået i Pleo, fortæller Jeppe Rindom til Børsen. (Foto: Pleo)

Den danske Unicorn-virksomhed Pleo beskæftiger 430 ansatte, og 250 af dem har fået såkaldte warrents som en del af deres løn. Og disse warrents er nu to milliarder værd til sammen. Det skriver Børsen.

Pleo fik i sidste uge tilført ny kapital og er nu værdisat til 31,5 milliarder kroner.

Ifølge Pleo-stifter Jeppe Rindom er det vigtigt for selskabet, at de ansatte er entreprenante og betragter selskabet som deres eget. Og derfor er det naturligt at tilbyde de ansatte at blive aktionærer.

Warrents tilbydes medarbejdere i takt med, at deres anciennitet og ansvar vokser.

“De 250 ansatte i Pleo har nu aktier for en værdi af to milliarder kroner. Den værdi er måske atypisk, men en konsekvens af, hvor godt det er gået i Pleo,” fortæller Jeppe Rindom.

Pleo har også i år tilbudt nogle af de aktionærer i Pleo, som har været med i længst tid, at de kunne sælge nogle af aktierne, og på den konto har Pleo udbetalt cirka 100 millioner kroner.

Det mener Jeppe Rindom også er atypisk, for andre virksomheder tillader først de ansatte at få noget ud af deres ejerandel den dag, selskabet bliver solgt eller noteret på børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S