Du bør kende til denne app hvis du har en Apple-stalker

Android-brugere der mistænker, at de bliver fulgt eller overvåget med Apples Airtags bør hente denne app.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Lisby)

Selvom Apples enkle Airtags kan synes ganske ufarlige med deres hvide minimalistiske look, gav det grunde til bekymring, at enheden på ret enkel vis kunne benyttes til at følge Android-brugeres gøren og laden uden at blive bemærket.

Det kom på en prøve blandt andet på Computerworlds redaktion, hvor det lykkedes at følge en kollega i dagevis (med samtykke), uden at vedkommende fik nys om overvågningen fra selve enheden.

Her modtager iPhone-brugere en besked på skærmen, hvis der er mistanke om stalking eller overvågning via en Airtag.

Denne svagheder adresserer Apple nu med en app til Android-brugere, kaldet ’Tracker Detect, som vil give besked, hvis der er mistanke om at Airtag skulle forfølge en.

En eventuel Airtag kan med app’en tvinges til at give lyd fra sig, 10 minutter efter, at den er registreret. Der kan dog gå op til 15 minutter, fra en Airtag er kommet på afstand fra sin ejer, til at den dukker op i Tracker Detect, oplyser Apple.

App’en hedder ’Tracker Detector’ og kan hentes på Googles Play app-butik via dette link.

Annonce

Statens IT

Migration Manager til SIT Cloud

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest