Kommando-prompten får stor overhaling i Windows 11: Fremover bliver Terminal prioriteten

Microsofts Windows 11 vil fremover byde på en væsentlig bedre app til kommando-prompter.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Når du skal have fingrene ned i Windows-systemet mere avancerede funktioner, har kommando-prompten længe været et lidet værktøj til at afvikle kommandoer og programmer.

Med kommende versioner af Windows 11 vil Microsoft give brugerne endnu mere avanceret værktøj som standard, ved at gøre selskabets ’Terminal’ app til standard-programmet i stedet for den nuværende konsol.

Det skriver Windows-mediet Windows Central.

Skiftet vil ikke lave væsentligt om på den typiske Windows-brugers oplevelse af styresystemet, men for de entusiaster og udviklere, som anvender konsol-miljøer, vil det betyde, at de får Terminals nyere og mere omfattende interface at arbejde med.

Her tilbydes blandt andet understøttelse af flere faner, temaer, brugertilpasning, emoji-support samt understøttelse af GPU-baseret tekst-rendering.

Microsoft Terminal kan allerede hentes i dag i selskabets Windows Store til både Windows 10 og Windows. Hent det her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse