Danskerne er overraskende villige til at dele browserhistorik med virksomheder i bytte for bedre tilbud

En tredjedel af danskerne er parate til at dele ud af deres browserhistorik, hvis det betyder, at de får mere relevante tilbud, når de går på nettet og handler. Og det er især de yngre, som ikke har nogen betænkeligheder ved den byttehandel, viser en ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Trods det store fokus på privacy er ganske mange danskere - 32 procent - villige til at dele deres gøren og laden på nettet med virksomheder, hvis det betyder, at de på den måde bliver præsenteret for mere relevante tilbud, når de handler online.

Det viser tal fra softwarevirksomheden Sitecore, der har undersøgt danskernes indkøbsvaner i forbindelse med julen.

Undersøgelsen viser også, at det især er den yngre del af befolkningen, der gerne vil dele browsing-vaner med virksomheder.

Hele 51 procent af de 18-24-årige er villige til at delagtiggøre firmaer i den type information. Blandt de 25-34-årige er 45 procent ok med den byttehandel.

Entusiasmen på det felt daler dog tydeligt, efterhånden som man bliver ældre, viser undersøgelsen.

Kun 25 procent af de 55-64-årige synes, det er en en god ide at dele browserhistorik på den facon, og kun 18 procent af dem over 65 er enige i det synspunkt.

Undersøgelsen viser også, at 43 procent af vi danskere i forbindelse med julen forventer, at vi får mails fra de virksomheder, vi synes godt om at handle hos, og vi regner sådan set også med, at vi vil åbne disse mails.

42 procent af os vil også gerne se personlige tilbud fra vores yndlingsbutikker i indbakken.

Sitecores undersøgelse af danskernes indkøbsvaner frem mod julen omfatter 1.000 danskere, som gennem et onlinepanel har besvaret undersøgelsen mellem 12. og 27. juli.

Besvarelserne er vægtede, så resultaterne afspejler befolkningssammensætningen. Analyseinstituttet Advanis står bag undersøgelsen.

Sitecore sælger blandt andet CMS- og e-handelsløsninger til onlinebutikker.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest