Mette Kaagaard og Deloitte vil ansætte mere end 200 sikkerheds-specialister inden for de kommende to år

Deloitte nye cybersikkerheds-chef, den tidligere KMD- og Conscia-boss Mette Kaagaard, vil inden for de kommende to år ansætte mere end 200 it-sikkerhedsfolk.

Artikel top billede

(Foto: KMD presse)

Deloitte vil inden for de kommende to år ansætte mere end 200 it-sikkerhedsfolk i en stor satsning, der vil fordoble selskabet nuværende sikkerheds-afdeling.

Det fortæller Deloittes chef for Risk Advisory, Mette Kaagaard, til IT Watch.

Hun skiftede i foråret til Deloitte efter en periode som administrerende direktør i Conscia.

De mange kommende ansættelser sker som led i en stor satsning på netop cyber risc, som inkluderer både strategisk og teknologisk rådgivning samt håndtering af konkrete løsninger.

Mette Kaagaard siger, at Deloitte for at få fat i de mange nye medarbejdere blandt andet henter ny-uddannede ind.

Desuden er hun og Deloitte klar til at betale, hvad det koster, for selskaber, der kan bidrage hertil.

“Vi vil vokse organisk, men opstår der muligheder, så er vi klar til at købe op. Deloitte er generelt parat til at købe op, og det vil særligt være indenfor cybersikkerhed, at det er relevant, og derfor er vi parate til at købe sikkerhedsselskaber op. Desuden vil det være viden indenfor cloud og AI,” siger hun til mediet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune