Internetudbydere dropper salg via TDC's fibernet

Internetudbyderne Telenor og Fastspeed har valgt at stoppe salget over TDC's fibernet, da man er trætte af lang ventetid og aflysninger.

Artikel top billede

(Foto: Fibia)

Telenor og Fastspeed dropper nu at sælge over TDC's fibernet.

Meldingen sker efter, at selskabet gentagne gange har oplevet, at TDC aflyser aftaler med kunderne i sidste øjeblik, skriver Berlingske.

Nu har de to internetudbydere fået nok og sætter derfor en midlertidig stopper for salg via TDC's fibernet. Det sker for ikke at skuffe egne kunder.

"Vi har valgt midlertidigt ikke længere at sælge internetforbindelser på TDC's fibernet efter gang på gang at opleve, at vi et par dage før får at vide, at teknikeren fra TDC ikke kommer ud og skifter forbindelsen alligevel. Vi vil meget gerne have kunder, men de skal være glade, og vi kan ikke lægge navn til dette. Vi skal kunne holde, hvad vi lover vores kunder," siger Jens Raith, administrerende direktør for Fastspeed, til Berlingske.

TDC og en række andre aktører som Norlys, Fibia og Globalconnect har gravet kilometervis af fibernet ned de seneste år. Med åbningen af konkurrencen på fibernettet er det nemlig muligt at udleje sit fibernet til andre indholdsudbydere, der derved betaler til fibernetejeren.

Hvis en kunde bestiller nyt internet gennem Fastspeed eksempelvis, så er det fibernetejerens teknikere, der skal ud fysisk og sørge for opkoblingen.

Det har ikke været muligt for Berlingske at få en kommentar fra TDC Net.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks