Internetudbydere dropper salg via TDC's fibernet

Internetudbyderne Telenor og Fastspeed har valgt at stoppe salget over TDC's fibernet, da man er trætte af lang ventetid og aflysninger.

Artikel top billede

(Foto: Fibia)

Telenor og Fastspeed dropper nu at sælge over TDC's fibernet.

Meldingen sker efter, at selskabet gentagne gange har oplevet, at TDC aflyser aftaler med kunderne i sidste øjeblik, skriver Berlingske.

Nu har de to internetudbydere fået nok og sætter derfor en midlertidig stopper for salg via TDC's fibernet. Det sker for ikke at skuffe egne kunder.

"Vi har valgt midlertidigt ikke længere at sælge internetforbindelser på TDC's fibernet efter gang på gang at opleve, at vi et par dage før får at vide, at teknikeren fra TDC ikke kommer ud og skifter forbindelsen alligevel. Vi vil meget gerne have kunder, men de skal være glade, og vi kan ikke lægge navn til dette. Vi skal kunne holde, hvad vi lover vores kunder," siger Jens Raith, administrerende direktør for Fastspeed, til Berlingske.

TDC og en række andre aktører som Norlys, Fibia og Globalconnect har gravet kilometervis af fibernet ned de seneste år. Med åbningen af konkurrencen på fibernettet er det nemlig muligt at udleje sit fibernet til andre indholdsudbydere, der derved betaler til fibernetejeren.

Hvis en kunde bestiller nyt internet gennem Fastspeed eksempelvis, så er det fibernetejerens teknikere, der skal ud fysisk og sørge for opkoblingen.

Det har ikke været muligt for Berlingske at få en kommentar fra TDC Net.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo