Internetudbydere dropper salg via TDC's fibernet

Internetudbyderne Telenor og Fastspeed har valgt at stoppe salget over TDC's fibernet, da man er trætte af lang ventetid og aflysninger.

Artikel top billede

(Foto: Fibia)

Telenor og Fastspeed dropper nu at sælge over TDC's fibernet.

Meldingen sker efter, at selskabet gentagne gange har oplevet, at TDC aflyser aftaler med kunderne i sidste øjeblik, skriver Berlingske.

Nu har de to internetudbydere fået nok og sætter derfor en midlertidig stopper for salg via TDC's fibernet. Det sker for ikke at skuffe egne kunder.

"Vi har valgt midlertidigt ikke længere at sælge internetforbindelser på TDC's fibernet efter gang på gang at opleve, at vi et par dage før får at vide, at teknikeren fra TDC ikke kommer ud og skifter forbindelsen alligevel. Vi vil meget gerne have kunder, men de skal være glade, og vi kan ikke lægge navn til dette. Vi skal kunne holde, hvad vi lover vores kunder," siger Jens Raith, administrerende direktør for Fastspeed, til Berlingske.

TDC og en række andre aktører som Norlys, Fibia og Globalconnect har gravet kilometervis af fibernet ned de seneste år. Med åbningen af konkurrencen på fibernettet er det nemlig muligt at udleje sit fibernet til andre indholdsudbydere, der derved betaler til fibernetejeren.

Hvis en kunde bestiller nyt internet gennem Fastspeed eksempelvis, så er det fibernetejerens teknikere, der skal ud fysisk og sørge for opkoblingen.

Det har ikke været muligt for Berlingske at få en kommentar fra TDC Net.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Statens IT

It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura