Internetudbydere dropper salg via TDC's fibernet

Internetudbyderne Telenor og Fastspeed har valgt at stoppe salget over TDC's fibernet, da man er trætte af lang ventetid og aflysninger.

Artikel top billede

(Foto: Fibia)

Telenor og Fastspeed dropper nu at sælge over TDC's fibernet.

Meldingen sker efter, at selskabet gentagne gange har oplevet, at TDC aflyser aftaler med kunderne i sidste øjeblik, skriver Berlingske.

Nu har de to internetudbydere fået nok og sætter derfor en midlertidig stopper for salg via TDC's fibernet. Det sker for ikke at skuffe egne kunder.

"Vi har valgt midlertidigt ikke længere at sælge internetforbindelser på TDC's fibernet efter gang på gang at opleve, at vi et par dage før får at vide, at teknikeren fra TDC ikke kommer ud og skifter forbindelsen alligevel. Vi vil meget gerne have kunder, men de skal være glade, og vi kan ikke lægge navn til dette. Vi skal kunne holde, hvad vi lover vores kunder," siger Jens Raith, administrerende direktør for Fastspeed, til Berlingske.

TDC og en række andre aktører som Norlys, Fibia og Globalconnect har gravet kilometervis af fibernet ned de seneste år. Med åbningen af konkurrencen på fibernettet er det nemlig muligt at udleje sit fibernet til andre indholdsudbydere, der derved betaler til fibernetejeren.

Hvis en kunde bestiller nyt internet gennem Fastspeed eksempelvis, så er det fibernetejerens teknikere, der skal ud fysisk og sørge for opkoblingen.

Det har ikke været muligt for Berlingske at få en kommentar fra TDC Net.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S