Internetudbydere dropper salg via TDC's fibernet

Internetudbyderne Telenor og Fastspeed har valgt at stoppe salget over TDC's fibernet, da man er trætte af lang ventetid og aflysninger.

Artikel top billede

(Foto: Fibia)

Telenor og Fastspeed dropper nu at sælge over TDC's fibernet.

Meldingen sker efter, at selskabet gentagne gange har oplevet, at TDC aflyser aftaler med kunderne i sidste øjeblik, skriver Berlingske.

Nu har de to internetudbydere fået nok og sætter derfor en midlertidig stopper for salg via TDC's fibernet. Det sker for ikke at skuffe egne kunder.

"Vi har valgt midlertidigt ikke længere at sælge internetforbindelser på TDC's fibernet efter gang på gang at opleve, at vi et par dage før får at vide, at teknikeren fra TDC ikke kommer ud og skifter forbindelsen alligevel. Vi vil meget gerne have kunder, men de skal være glade, og vi kan ikke lægge navn til dette. Vi skal kunne holde, hvad vi lover vores kunder," siger Jens Raith, administrerende direktør for Fastspeed, til Berlingske.

TDC og en række andre aktører som Norlys, Fibia og Globalconnect har gravet kilometervis af fibernet ned de seneste år. Med åbningen af konkurrencen på fibernettet er det nemlig muligt at udleje sit fibernet til andre indholdsudbydere, der derved betaler til fibernetejeren.

Hvis en kunde bestiller nyt internet gennem Fastspeed eksempelvis, så er det fibernetejerens teknikere, der skal ud fysisk og sørge for opkoblingen.

Det har ikke været muligt for Berlingske at få en kommentar fra TDC Net.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks