Det kommer Oracles milliardopkøb til at betyde for den amerikanske gigant

Oracle har gennemført sit største opkøb nogensinde, der blandt andet giver selskabet en fod indenfor på sundhedsområdet og en milliardkontrakt med det amerikanske forsvar.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Efter længere tid med rygter har Oracle nu bekræftet sit største opkøb nogensinde. For en pris på godt 200 milliarder danske kroner har selskabet købt softwarevirksomheden Cerner.

Opkøbet betyder først og fremmest, at Oracle får en endnu større tilstedeværelse på sundhedsområdet.

Det giver blandt andet mulighed for at udnytte nogle af de mange sundhedsdata, som Cerner i dag indsamler til selskabets cloud-løsninger.

Det er blandt andet et område, som regeringen i Danmark gennem længere tid har talt for skal udnyttes endnu mere i fremtiden.

Computerworld har været i kontakt med Oracle Danmark for at spørge, hvad opkøbet kommer til at betyde for selskabets danske kunder.

Det er dog småt med informationer fra den danske division. Herfra er meldingen bare et kort "ingen kommentarer" på Compurterworlds spørgsmål om det historiske opkøb for Oracle.

En stor del af Cerner beskræfter sig nemlig med sundhedsområdet. I Danmark er det særligt præget af Epic på Sjælland mens Systematic har ansvaret for EPJ-systemerne i de jyske regioner og på Fyn.

Men det marked har Oracle Danmark altså heller ingen kommentarer til, ligesom det heller ikke er muligt at få svar på, om Oracle Danmark ser en mulighed for at udfordre de to selskaber.

Overtager milliardkontrakt

Opkøbet betyder selvsagt, at Oracle får adgang til en række nye muligheder med Cerner som en del af koncernen.

Derudover overtager det amerikanske selskab også en række lukrative kontrakter, som Cerner i dag råder over.

Softwareselskabet har blandt andet en kontrakt med det amerikanske forsvarsministerium på 16 milliarder dollar. Det svarer til godt 100 milliarder danske kroner.

Cerner leverer sundhedsoplysninger om amerikanske veteraner for ministeriet. En aftale som Oracle altså fremover kommer til at overtage.

Handlen mangler stadig at blive godkendt af de amerikanske konkurrencemyndigheder. Oracle forventer, at kunne afslutte aftalen endeligt i slutningen af næste år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job