Det kommer Oracles milliardopkøb til at betyde for den amerikanske gigant

Oracle har gennemført sit største opkøb nogensinde, der blandt andet giver selskabet en fod indenfor på sundhedsområdet og en milliardkontrakt med det amerikanske forsvar.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Efter længere tid med rygter har Oracle nu bekræftet sit største opkøb nogensinde. For en pris på godt 200 milliarder danske kroner har selskabet købt softwarevirksomheden Cerner.

Opkøbet betyder først og fremmest, at Oracle får en endnu større tilstedeværelse på sundhedsområdet.

Det giver blandt andet mulighed for at udnytte nogle af de mange sundhedsdata, som Cerner i dag indsamler til selskabets cloud-løsninger.

Det er blandt andet et område, som regeringen i Danmark gennem længere tid har talt for skal udnyttes endnu mere i fremtiden.

Computerworld har været i kontakt med Oracle Danmark for at spørge, hvad opkøbet kommer til at betyde for selskabets danske kunder.

Det er dog småt med informationer fra den danske division. Herfra er meldingen bare et kort "ingen kommentarer" på Compurterworlds spørgsmål om det historiske opkøb for Oracle.

En stor del af Cerner beskræfter sig nemlig med sundhedsområdet. I Danmark er det særligt præget af Epic på Sjælland mens Systematic har ansvaret for EPJ-systemerne i de jyske regioner og på Fyn.

Men det marked har Oracle Danmark altså heller ingen kommentarer til, ligesom det heller ikke er muligt at få svar på, om Oracle Danmark ser en mulighed for at udfordre de to selskaber.

Overtager milliardkontrakt

Opkøbet betyder selvsagt, at Oracle får adgang til en række nye muligheder med Cerner som en del af koncernen.

Derudover overtager det amerikanske selskab også en række lukrative kontrakter, som Cerner i dag råder over.

Softwareselskabet har blandt andet en kontrakt med det amerikanske forsvarsministerium på 16 milliarder dollar. Det svarer til godt 100 milliarder danske kroner.

Cerner leverer sundhedsoplysninger om amerikanske veteraner for ministeriet. En aftale som Oracle altså fremover kommer til at overtage.

Handlen mangler stadig at blive godkendt af de amerikanske konkurrencemyndigheder. Oracle forventer, at kunne afslutte aftalen endeligt i slutningen af næste år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S