Regeringen åbner for virksomheders brug af danskernes sundhedsdata

Flere virksomheder skal have adgang til danskerne sundhedsdata, lyder det fra erhvervsminister Simon Kollerup (S).

Artikel top billede

(Foto: Keld Navntoft / Keld Navntoft)

Danmark samler en lang række sundhedsdata om danske borger hver eneste dag. De data skal udnyttes bedre.

Det mener erhvervsminister Simon Kollerup (S), der derfor er klar til at åbne mere op for adgangen til de data, så private virksomheder får større indsigt i oplysningerne.

Det skriver Børsen.

“Vi begynder at tage de reelle, helt konkrete skridt, som gør, at vores industri kan få bedre vækstpotentiale ud af sundhedsdata, og som i sidste ende kan give bedre behandlingsmuligheder,” siger erhvervsminister Simon Kollerup til avisen.

Læs også: Forskergruppe skal rette op på skæve algoritmer: "De metoder, som vi kender i dag, vil typisk gøre algoritmen lige dårlig for alle"

Meldingen kommer kort før regeringen fredag vil præsentere sin nye strategi for dansk life science-industrien frem mod 2023.

Overfor Børsen kommer erhvervsministeren ikke nærmere præcis hvilke data regeringen vil give virksomheder adgang til.

Efterspurgt af virksomheder

Hos erhvervsorganisationen DI har man i længere tid efterspurgt adgang til flere sundhedsdata.

"En stærk dansk sektor inden for sundhedsteknologi bør også være et område, hvor techambassadøren med den ny strategi i hånden kan løfte dansk eksport. Det kræver imidlertid også en forstærket indsats for at få internationale aftaler på området, for eksempel fælles aftaler om brugen af sundhedsdata til brug for bedre diagnostik, og bedre behandling af alvorlige sygdomme," sagde direktør for DI Digital, Rikke Hougaard Zeberg, da regeringen fremlagde sin tech-strategi.

Læs mere her: DI advarer regeringen efter ny tech-strategi: Regulering af it-giganter må ikke blive dominerende

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S