Danske Valcon køber endnu en virksomhed og runder 1.000 medarbejdere

Endnu engang kan danske Valcon offentliggøre et opkøb af endnu en virksomhed. Det betyder, at Valcon nu kan notere sig en medarbejderstab på 1.000 ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Konsulenthuset Valcon fortsætter med endnu engang at vokse eksplosivt gennem opkøb af mindre virksomheder.

Det danskstiftede selskab kan nu annoncere sit seneste opkøb af engelske P2 Consulting, der dermed slutter sig til virksomheden.

Med opkøbet runder Valcon samtidig et skarpt hjørne på medarbejderfronten. P2 Consulting har nemlig 200 medarbejdere, som fremover bliver en del af Valcon.

Valcon havde efter sit seneste opkøb i februar 800 medarbejdere, der altså tilsammen med P2 Consultings medarbejdere løber op i 1.000 ansatte.

“Jeg er meget glad for, at P2 slutter sig til os. Vi har kendt P2 i et stykke tid og er meget imponerede over deres resultater og deres medarbejdere. Kombinationen af P2 og Valcon gør det muligt for os at hjælpe vores fælles kunder endnu bedre, og vi kan f.eks. få stor glæde af P2’s solide erfaring indenfor automatisering og digitalisering på tværs af sektorer, som vi har stort fokus på,” lyder det fra Geert van der Goor, der er partner og topchef i Valcon, i en meddelelse.

Hos P2 Consulting glæder man sig også over fremover at blive en del af Valcon, lyder det fra selskabets nuværende topchef Phil Rolfe.

“Vores samtaler har gjort det klart, at vores værdier er meget ens, og at begge virksomheder søger at skabe værdi for kunderne ved at støtte og rådgive dem gennem større transformationer. Vores eksisterende kunder efterspørger mere hjælp til data-, teknologi- og cloud løsninger, som Valcon tilbyder, og vi tror på, at Valcons kunder kommer til at nyde godt af P2’s erfaring med at gennemføre transformationer,” siger han.

Valcon har en lang række af større opkøb bag sig bare i løbet af de foregående måneder.

Senest i februar fusionerede Valcon med datavirksomheden Viqtor Davis.

I december sidste år blev det hollandske konsulenthus, First Consulting, en del af danske Valcon.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S