Danske Valcon køber endnu en virksomhed og runder 1.000 medarbejdere

Endnu engang kan danske Valcon offentliggøre et opkøb af endnu en virksomhed. Det betyder, at Valcon nu kan notere sig en medarbejderstab på 1.000 ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Konsulenthuset Valcon fortsætter med endnu engang at vokse eksplosivt gennem opkøb af mindre virksomheder.

Det danskstiftede selskab kan nu annoncere sit seneste opkøb af engelske P2 Consulting, der dermed slutter sig til virksomheden.

Med opkøbet runder Valcon samtidig et skarpt hjørne på medarbejderfronten. P2 Consulting har nemlig 200 medarbejdere, som fremover bliver en del af Valcon.

Valcon havde efter sit seneste opkøb i februar 800 medarbejdere, der altså tilsammen med P2 Consultings medarbejdere løber op i 1.000 ansatte.

“Jeg er meget glad for, at P2 slutter sig til os. Vi har kendt P2 i et stykke tid og er meget imponerede over deres resultater og deres medarbejdere. Kombinationen af P2 og Valcon gør det muligt for os at hjælpe vores fælles kunder endnu bedre, og vi kan f.eks. få stor glæde af P2’s solide erfaring indenfor automatisering og digitalisering på tværs af sektorer, som vi har stort fokus på,” lyder det fra Geert van der Goor, der er partner og topchef i Valcon, i en meddelelse.

Hos P2 Consulting glæder man sig også over fremover at blive en del af Valcon, lyder det fra selskabets nuværende topchef Phil Rolfe.

“Vores samtaler har gjort det klart, at vores værdier er meget ens, og at begge virksomheder søger at skabe værdi for kunderne ved at støtte og rådgive dem gennem større transformationer. Vores eksisterende kunder efterspørger mere hjælp til data-, teknologi- og cloud løsninger, som Valcon tilbyder, og vi tror på, at Valcons kunder kommer til at nyde godt af P2’s erfaring med at gennemføre transformationer,” siger han.

Valcon har en lang række af større opkøb bag sig bare i løbet af de foregående måneder.

Senest i februar fusionerede Valcon med datavirksomheden Viqtor Davis.

I december sidste år blev det hollandske konsulenthus, First Consulting, en del af danske Valcon.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job