Danske Valcon køber endnu en virksomhed og runder 1.000 medarbejdere

Endnu engang kan danske Valcon offentliggøre et opkøb af endnu en virksomhed. Det betyder, at Valcon nu kan notere sig en medarbejderstab på 1.000 ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Konsulenthuset Valcon fortsætter med endnu engang at vokse eksplosivt gennem opkøb af mindre virksomheder.

Det danskstiftede selskab kan nu annoncere sit seneste opkøb af engelske P2 Consulting, der dermed slutter sig til virksomheden.

Med opkøbet runder Valcon samtidig et skarpt hjørne på medarbejderfronten. P2 Consulting har nemlig 200 medarbejdere, som fremover bliver en del af Valcon.

Valcon havde efter sit seneste opkøb i februar 800 medarbejdere, der altså tilsammen med P2 Consultings medarbejdere løber op i 1.000 ansatte.

“Jeg er meget glad for, at P2 slutter sig til os. Vi har kendt P2 i et stykke tid og er meget imponerede over deres resultater og deres medarbejdere. Kombinationen af P2 og Valcon gør det muligt for os at hjælpe vores fælles kunder endnu bedre, og vi kan f.eks. få stor glæde af P2’s solide erfaring indenfor automatisering og digitalisering på tværs af sektorer, som vi har stort fokus på,” lyder det fra Geert van der Goor, der er partner og topchef i Valcon, i en meddelelse.

Hos P2 Consulting glæder man sig også over fremover at blive en del af Valcon, lyder det fra selskabets nuværende topchef Phil Rolfe.

“Vores samtaler har gjort det klart, at vores værdier er meget ens, og at begge virksomheder søger at skabe værdi for kunderne ved at støtte og rådgive dem gennem større transformationer. Vores eksisterende kunder efterspørger mere hjælp til data-, teknologi- og cloud løsninger, som Valcon tilbyder, og vi tror på, at Valcons kunder kommer til at nyde godt af P2’s erfaring med at gennemføre transformationer,” siger han.

Valcon har en lang række af større opkøb bag sig bare i løbet af de foregående måneder.

Senest i februar fusionerede Valcon med datavirksomheden Viqtor Davis.

I december sidste år blev det hollandske konsulenthus, First Consulting, en del af danske Valcon.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job