Danske Valcon køber endnu en virksomhed og runder 1.000 medarbejdere

Endnu engang kan danske Valcon offentliggøre et opkøb af endnu en virksomhed. Det betyder, at Valcon nu kan notere sig en medarbejderstab på 1.000 ansatte.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Konsulenthuset Valcon fortsætter med endnu engang at vokse eksplosivt gennem opkøb af mindre virksomheder.

Det danskstiftede selskab kan nu annoncere sit seneste opkøb af engelske P2 Consulting, der dermed slutter sig til virksomheden.

Med opkøbet runder Valcon samtidig et skarpt hjørne på medarbejderfronten. P2 Consulting har nemlig 200 medarbejdere, som fremover bliver en del af Valcon.

Valcon havde efter sit seneste opkøb i februar 800 medarbejdere, der altså tilsammen med P2 Consultings medarbejdere løber op i 1.000 ansatte.

“Jeg er meget glad for, at P2 slutter sig til os. Vi har kendt P2 i et stykke tid og er meget imponerede over deres resultater og deres medarbejdere. Kombinationen af P2 og Valcon gør det muligt for os at hjælpe vores fælles kunder endnu bedre, og vi kan f.eks. få stor glæde af P2’s solide erfaring indenfor automatisering og digitalisering på tværs af sektorer, som vi har stort fokus på,” lyder det fra Geert van der Goor, der er partner og topchef i Valcon, i en meddelelse.

Hos P2 Consulting glæder man sig også over fremover at blive en del af Valcon, lyder det fra selskabets nuværende topchef Phil Rolfe.

“Vores samtaler har gjort det klart, at vores værdier er meget ens, og at begge virksomheder søger at skabe værdi for kunderne ved at støtte og rådgive dem gennem større transformationer. Vores eksisterende kunder efterspørger mere hjælp til data-, teknologi- og cloud løsninger, som Valcon tilbyder, og vi tror på, at Valcons kunder kommer til at nyde godt af P2’s erfaring med at gennemføre transformationer,” siger han.

Valcon har en lang række af større opkøb bag sig bare i løbet af de foregående måneder.

Senest i februar fusionerede Valcon med datavirksomheden Viqtor Davis.

I december sidste år blev det hollandske konsulenthus, First Consulting, en del af danske Valcon.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job