Skatteforvaltningen får nu adgang til bunker af data om borgerne: Skal føre til bedre kontrol

Med en lovændring har skatteforvaltningen fået carte blanche til at indsamle enorme mængder data om borgere. Det skal lede til en bedre skattekontrol, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Med en ændring af skattekontrolloven får Skatteforvaltningen nu mulighed for at indsamle og samkøre enorme mængder data om borgere.

Skatteforvaltningen får adgang til at indsamle data fra alle andre offentlige myndigheder og offentlig tilgængelige kilder så som Google Maps og sociale medier og samkøre disse oplysninger med skatteforvaltningens egen data.

Med brug af machine learning og kunstig intelligens skal al den data lede til en mere præcis skattekontrol, lyder det.

Ændring af loven om et indkomstregister, skatteindberetningsloven og skattekontrolloven, som den hedder, blev vedtaget i går, 21. december, uden modstand.

Overordnet skal det ifølge Skatteministeriet føre til bedre beslutningsgrundlag for sagsbehandlerne i forhold til at beslutte, hvem der eksempelvis skal udtages til kontrol.

Samtidig vil den efterfølgende manuelle kontrol i højere grad kunne målrettes og ske uden unødige gener for det flertal af borgere og virksomheder, som afregner skatter og afgifter mv. korrekt, lyder det fra ministeriet.

Til Finans udtaler Professor Brit Ross Winthereik, der er leder af Center for digital velfærd på IT-Universitetet, at der en fare for, hvordan den megen data vil kunne blive udnyttet.

"Man vil lave selvlærende algoritmer, men faren er jo, at ingen bliver i stand til at forklare borgerne, hvad der sker, og det kan gå ud over tilliden mellem borgere og stat."

Loven vil også give skattevæsenet mulighed for at samkøre registre, når nye selskaber beder om at blive skatte- og momsregistreret.

Du finder det oprindelige lovforslag her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S