Skatteforvaltningen får nu adgang til bunker af data om borgerne: Skal føre til bedre kontrol

Med en lovændring har skatteforvaltningen fået carte blanche til at indsamle enorme mængder data om borgere. Det skal lede til en bedre skattekontrol, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Med en ændring af skattekontrolloven får Skatteforvaltningen nu mulighed for at indsamle og samkøre enorme mængder data om borgere.

Skatteforvaltningen får adgang til at indsamle data fra alle andre offentlige myndigheder og offentlig tilgængelige kilder så som Google Maps og sociale medier og samkøre disse oplysninger med skatteforvaltningens egen data.

Med brug af machine learning og kunstig intelligens skal al den data lede til en mere præcis skattekontrol, lyder det.

Ændring af loven om et indkomstregister, skatteindberetningsloven og skattekontrolloven, som den hedder, blev vedtaget i går, 21. december, uden modstand.

Overordnet skal det ifølge Skatteministeriet føre til bedre beslutningsgrundlag for sagsbehandlerne i forhold til at beslutte, hvem der eksempelvis skal udtages til kontrol.

Samtidig vil den efterfølgende manuelle kontrol i højere grad kunne målrettes og ske uden unødige gener for det flertal af borgere og virksomheder, som afregner skatter og afgifter mv. korrekt, lyder det fra ministeriet.

Til Finans udtaler Professor Brit Ross Winthereik, der er leder af Center for digital velfærd på IT-Universitetet, at der en fare for, hvordan den megen data vil kunne blive udnyttet.

"Man vil lave selvlærende algoritmer, men faren er jo, at ingen bliver i stand til at forklare borgerne, hvad der sker, og det kan gå ud over tilliden mellem borgere og stat."

Loven vil også give skattevæsenet mulighed for at samkøre registre, når nye selskaber beder om at blive skatte- og momsregistreret.

Du finder det oprindelige lovforslag her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job