Skatteforvaltningen får nu adgang til bunker af data om borgerne: Skal føre til bedre kontrol

Med en lovændring har skatteforvaltningen fået carte blanche til at indsamle enorme mængder data om borgere. Det skal lede til en bedre skattekontrol, lyder det.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Med en ændring af skattekontrolloven får Skatteforvaltningen nu mulighed for at indsamle og samkøre enorme mængder data om borgere.

Skatteforvaltningen får adgang til at indsamle data fra alle andre offentlige myndigheder og offentlig tilgængelige kilder så som Google Maps og sociale medier og samkøre disse oplysninger med skatteforvaltningens egen data.

Med brug af machine learning og kunstig intelligens skal al den data lede til en mere præcis skattekontrol, lyder det.

Ændring af loven om et indkomstregister, skatteindberetningsloven og skattekontrolloven, som den hedder, blev vedtaget i går, 21. december, uden modstand.

Overordnet skal det ifølge Skatteministeriet føre til bedre beslutningsgrundlag for sagsbehandlerne i forhold til at beslutte, hvem der eksempelvis skal udtages til kontrol.

Samtidig vil den efterfølgende manuelle kontrol i højere grad kunne målrettes og ske uden unødige gener for det flertal af borgere og virksomheder, som afregner skatter og afgifter mv. korrekt, lyder det fra ministeriet.

Til Finans udtaler Professor Brit Ross Winthereik, der er leder af Center for digital velfærd på IT-Universitetet, at der en fare for, hvordan den megen data vil kunne blive udnyttet.

"Man vil lave selvlærende algoritmer, men faren er jo, at ingen bliver i stand til at forklare borgerne, hvad der sker, og det kan gå ud over tilliden mellem borgere og stat."

Loven vil også give skattevæsenet mulighed for at samkøre registre, når nye selskaber beder om at blive skatte- og momsregistreret.

Du finder det oprindelige lovforslag her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job