Få verdens bedste magasiner på din iPad – uden at finde Dankortet frem

Bibliotekernes onlinetjeneste har fået et kæmpe ansigtsløft og gør det nemt at hente hundredvis af de bedste udenlandske magasiner samt tusindvis af e- og lydbøger.

Artikel top billede

Udenlandske magasiner er som bekendt hundedyre, ofte svære at få fat i og kommer ofte først til Danmark flere uger efter udgivelsen.

Men der findes heldigvis flere tjenester, hvor man kan læse dem online. De danske folkebiblioteker har gennem årene stillet forskellige digitale tjenester til rådighed, hvor man som biblioteksbruger kunne hente og læse magasiner.

Desværre har tjenesterne haft én ting til fælles: De har overvejende være elendigt skruet sammen, ustabile samt svære at finde ud af – og som bruger var det nemt at tabe pusten og give op.

Men i år kom en ny tjeneste til, og den er helt hæderlig. Appen hedder Libby, og det er nemt at finde information om den under eReolen Global på det lokale biblioteks hjemmeside.

Gennem Libby kan man kvit og frit hente seneste udgave foruden hele bagkataloget af udgivelser om alt fra IT og teknologi til gastronomi, film, hjemmesnedkeri, sport, mode, musik og træning.

Blandt titlerne kan nævnes Newsweek, Time, Economist, Macworld, PC World, Rolling Stone, Empire og mange, mange, mange flere. Aktuelt kan man vælge mellem 287 magasiner, hvortil kommer mere end 8.000 e-bøger og 4.000 lydbøger.

Det er både blevet nemmere at logge ind på appen – hvilket bestemt ikke altid var tilfældet med de gamle udgaver! – men også at overskue, hente og læse materiale.

Det lokale bibliotek har sikkert en side om tjenesten, og ellers kan du læse mere på denne side under Københavns Biblioteker.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S