Få verdens bedste magasiner på din iPad – uden at finde Dankortet frem

Bibliotekernes onlinetjeneste har fået et kæmpe ansigtsløft og gør det nemt at hente hundredvis af de bedste udenlandske magasiner samt tusindvis af e- og lydbøger.

Artikel top billede

Udenlandske magasiner er som bekendt hundedyre, ofte svære at få fat i og kommer ofte først til Danmark flere uger efter udgivelsen.

Men der findes heldigvis flere tjenester, hvor man kan læse dem online. De danske folkebiblioteker har gennem årene stillet forskellige digitale tjenester til rådighed, hvor man som biblioteksbruger kunne hente og læse magasiner.

Desværre har tjenesterne haft én ting til fælles: De har overvejende være elendigt skruet sammen, ustabile samt svære at finde ud af – og som bruger var det nemt at tabe pusten og give op.

Men i år kom en ny tjeneste til, og den er helt hæderlig. Appen hedder Libby, og det er nemt at finde information om den under eReolen Global på det lokale biblioteks hjemmeside.

Gennem Libby kan man kvit og frit hente seneste udgave foruden hele bagkataloget af udgivelser om alt fra IT og teknologi til gastronomi, film, hjemmesnedkeri, sport, mode, musik og træning.

Blandt titlerne kan nævnes Newsweek, Time, Economist, Macworld, PC World, Rolling Stone, Empire og mange, mange, mange flere. Aktuelt kan man vælge mellem 287 magasiner, hvortil kommer mere end 8.000 e-bøger og 4.000 lydbøger.

Det er både blevet nemmere at logge ind på appen – hvilket bestemt ikke altid var tilfældet med de gamle udgaver! – men også at overskue, hente og læse materiale.

Det lokale bibliotek har sikkert en side om tjenesten, og ellers kan du læse mere på denne side under Københavns Biblioteker.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS