Podcasts: Her finder du virkeligt gode titler eller bliver selv en bedre producent

Tusindvis af anmeldelser og søgning på kategorier og nøgleord på Podchaser gør det nemt at finde internationale podcasts af virkelig høj kvalitet. Tilsvarende gør et enormt antal guides siden nyttig, hvis du selv producerer eller anvender podcasts i professionel sammenhæng.

Artikel top billede

Udbuddet af podcasts er eksploderet de seneste år, og det enorme udvalg gør det fysisk umuligt at overskue eller lytte til alt.

Så har man ikke allerede anbefalinger at gå efter, kan det være svært at skelne guld fra grus. Eller undgå at spilde timer på at lytte til serier, der helt enkelt bare ikke er særligt gode.

Her er der ingen vej uden om Podchaser, der samler information om tusindvis af podcasts efter emner og nøgleord.

Det kan man naturligvis også finde med Google. Men det, der gør Podchaser interessant, er at brugerne efterlader deres anmeldelser af serier, de har lyttet til – og det samme kan man også selv gøre, hvis man har lyst.

Hermed bliver det nemmere at vurdere, om en bestemt titel er værd at give en chance, og Podchaser opfylder dermed omtrent samme funktion for podcast som Goodreads for bøger eller IMDB for serier og film.

Man kan også finde toplister indenfor bestemte emnekategorier eller søge på tags efter eget valg. Ligesom det ofte kan svare sig at kaste et blik på nogle af de favoritlister, andre brugere har oprettet.

Eneste virkelige ulempe ved Podchaser er, at den er stærkt orienteret mod den engelsktalende verden. Det er jo trods alt også her, de fleste brugere befinder sig.

Man kan sagtens finde alle de populære danske podcasts derinde – også på tværs af platforme som Spotify, Podimo og de gratis serier på eksempelvis Apple podcasts. Der er bare meget sjældent nogen, der anmelder de danske titler. Så er man primært orienteret mod podcasts fra kongeriget, må man kigge andre steder hen. Men ellers er Podchaser absolut et besøg værd.

Tjenesten har også en række funktionaliteter for de, der bruger podcasts i professionel sammenhæng – blandt andet et enormt antal artikler om produktion, idégenerering, annoncering, om at øge opmærksomheden hos sin målgruppe og meget, meget mere. Så beskæftiger man sig blot marginalt med podcasts, er siden helt enkelt en guldgrube af viden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job