Foredrag: Historien om den hårdeste negl af dem alle

Den danske sømand Anders Lassen var ikke specielt begejstret for krig, men endte som en af de højest dekorerede soldater under 2. verdenskrig. Den 25. januar kan man høre hele historien om et usædvanligt liv fra forfatteren til den bedste bog om emnet.

Artikel top billede

Det er ikke hvem som helst, der modtager den ypperste britiske tapperhedsmedalje, Victoriakorset. Under 2. Verdenskrig blev den angiveligt kun uddelt til én eneste person, der ikke var borger i Commonwealth, nemlig danske Anders Lassen.

Han var ikke engang uddannet officer – og oprindeligt heller ikke specielt interesseret i krig og hæder. Alligevel avancerede han på rekordtid fra menig til major og deltog i en række spektakulære aktioner som del af specialkorpset Special Boat Service.

Anders Lassen modtog tre gange det britiske Military Cross for tapperhed og handlekraft, men oplevede ikke selv at modtage sit Victoriakors, da han 24 år gammel omkom under en dramatisk aktion på den italienske Adriaterhavskyst i krigens allersidste dage.

Sidst i januar kan man på Krigsmuseet i København høre hele historien om et usædvanligt – og undertiden også usædvanligt besværligt – menneske.

Foredragsholderen er ikke hvem som helst, men forfatter og journalist Thomas Harder. Han har skrevet den formentlig bedste bog om emnet, nemlig ”Anders Lassens krig”, der i 2020 udkom i 4. reviderede udgave og som også er oversat til bl.a. engelsk.

Og medmindre Covid-19 spænder ben for arrangementet, kan man altså høre hele historien med en kølig øl i hånden som del af Krigsmuseets arrangementsserie Fad og Foredrag.

Foredraget om Anders Lassen finder sted tirsdag den 25. januar 2022 kl. 17.00–19.00 på Krigsmuseet, Tøjhusgade 3, 1220 Kbh. K.

Billetter kan købes lige her.

Man kan også høre Thomas Harder fortælle om Anders Lassen i podcasten Hitlers Æselører. Afsnittet kan findes, hvor man normalt finder sine podcasts eller via dette link.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec