Foredrag: Historien om den hårdeste negl af dem alle

Den danske sømand Anders Lassen var ikke specielt begejstret for krig, men endte som en af de højest dekorerede soldater under 2. verdenskrig. Den 25. januar kan man høre hele historien om et usædvanligt liv fra forfatteren til den bedste bog om emnet.

Artikel top billede

Det er ikke hvem som helst, der modtager den ypperste britiske tapperhedsmedalje, Victoriakorset. Under 2. Verdenskrig blev den angiveligt kun uddelt til én eneste person, der ikke var borger i Commonwealth, nemlig danske Anders Lassen.

Han var ikke engang uddannet officer – og oprindeligt heller ikke specielt interesseret i krig og hæder. Alligevel avancerede han på rekordtid fra menig til major og deltog i en række spektakulære aktioner som del af specialkorpset Special Boat Service.

Anders Lassen modtog tre gange det britiske Military Cross for tapperhed og handlekraft, men oplevede ikke selv at modtage sit Victoriakors, da han 24 år gammel omkom under en dramatisk aktion på den italienske Adriaterhavskyst i krigens allersidste dage.

Sidst i januar kan man på Krigsmuseet i København høre hele historien om et usædvanligt – og undertiden også usædvanligt besværligt – menneske.

Foredragsholderen er ikke hvem som helst, men forfatter og journalist Thomas Harder. Han har skrevet den formentlig bedste bog om emnet, nemlig ”Anders Lassens krig”, der i 2020 udkom i 4. reviderede udgave og som også er oversat til bl.a. engelsk.

Og medmindre Covid-19 spænder ben for arrangementet, kan man altså høre hele historien med en kølig øl i hånden som del af Krigsmuseets arrangementsserie Fad og Foredrag.

Foredraget om Anders Lassen finder sted tirsdag den 25. januar 2022 kl. 17.00–19.00 på Krigsmuseet, Tøjhusgade 3, 1220 Kbh. K.

Billetter kan købes lige her.

Man kan også høre Thomas Harder fortælle om Anders Lassen i podcasten Hitlers Æselører. Afsnittet kan findes, hvor man normalt finder sine podcasts eller via dette link.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos