Foredrag: Historien om den hårdeste negl af dem alle

Den danske sømand Anders Lassen var ikke specielt begejstret for krig, men endte som en af de højest dekorerede soldater under 2. verdenskrig. Den 25. januar kan man høre hele historien om et usædvanligt liv fra forfatteren til den bedste bog om emnet.

Artikel top billede

Det er ikke hvem som helst, der modtager den ypperste britiske tapperhedsmedalje, Victoriakorset. Under 2. Verdenskrig blev den angiveligt kun uddelt til én eneste person, der ikke var borger i Commonwealth, nemlig danske Anders Lassen.

Han var ikke engang uddannet officer – og oprindeligt heller ikke specielt interesseret i krig og hæder. Alligevel avancerede han på rekordtid fra menig til major og deltog i en række spektakulære aktioner som del af specialkorpset Special Boat Service.

Anders Lassen modtog tre gange det britiske Military Cross for tapperhed og handlekraft, men oplevede ikke selv at modtage sit Victoriakors, da han 24 år gammel omkom under en dramatisk aktion på den italienske Adriaterhavskyst i krigens allersidste dage.

Sidst i januar kan man på Krigsmuseet i København høre hele historien om et usædvanligt – og undertiden også usædvanligt besværligt – menneske.

Foredragsholderen er ikke hvem som helst, men forfatter og journalist Thomas Harder. Han har skrevet den formentlig bedste bog om emnet, nemlig ”Anders Lassens krig”, der i 2020 udkom i 4. reviderede udgave og som også er oversat til bl.a. engelsk.

Og medmindre Covid-19 spænder ben for arrangementet, kan man altså høre hele historien med en kølig øl i hånden som del af Krigsmuseets arrangementsserie Fad og Foredrag.

Foredraget om Anders Lassen finder sted tirsdag den 25. januar 2022 kl. 17.00–19.00 på Krigsmuseet, Tøjhusgade 3, 1220 Kbh. K.

Billetter kan købes lige her.

Man kan også høre Thomas Harder fortælle om Anders Lassen i podcasten Hitlers Æselører. Afsnittet kan findes, hvor man normalt finder sine podcasts eller via dette link.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S