Mangel på it-kompetencer er eksploderet i den danske finansbranche: “Det bekymrer mig”

Virksomhederne i den danske finansbranche mangler it-medarbejdere som aldrig før. Det skaber bekymring som den danske brancheorganisation FA.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

De danske banker skyder frem med digitale løsninger og det har sendt manglen på it-kompetencer på himmelflugt.

70 procent af virksomhederne i den danske finansbranche mangler it-kompetencer, svarer de en undersøgelse foretaget af Finanssektorens Arbejdsgiverforening (FA).

Det skriver Børsen.

For bare et år siden var det kun 46 procent af medlemsvirksomhederne i FA, der manglede it-kompetencer, og den eksplosive udvikling skaber bekymring hos arbejdsgiverforeningen.

“Det presser sektoren, at de medarbejdere, som den mangler, også er interessante for andre sektorer. Vi er blevet fælles om den samme talent- og specialistmasse,” siger Nicole Offendal, administrerende direktør for FA til avisen.

Ligesom de fleste andre sektorer er behovet for it-medarbejdere for alvor blevet skruet i vejret og det skaber en enorm efterspørgsel i flere dele af dansk erhvervsliv.

Den store mangel på netop it-folk er blandt andet med til at presse lønninger til usete højder.

Det store løntryk fik tidligere på året erhvervsorganisationen IT-Branchen til at advare mod lønpresset.

“Virksomhederne kan ganske enkelt ikke blive ved med at hæve lønnen, selvom kampen om medarbejdere aldrig har været større,” lød det fra Natasha Friis Saxberg, administrerende direktør i IT-Branchen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network