Så hurtigt gennemfører virksomheder i dag en cloud-transformation: "Cloud-rejsen accelererer mere og mere. Det er ret tydelige tal"

En ny global undersøgelse fra Accenture kaster lys over, hvor hurtigt virksomheder er til at transformere sig til et cloud-baseret it-landskab. Undersøgelsen viser, at der er sket en voldsom acceleration, siger Accentures cloud-ekspert, Pàll Bjarkason, til Computerworld.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i global cloud-undersøgelse fra Accenture
  • Hvor hurtigt virksomheder i dag i gennemsnit gennemfører en cloud-transformation
525
2:45 min
Overgangen til cloud er i kølvandet på coronakrisen accellereret voldsomt.

Hvor cloud-omstilling tidligere typisk kunne vare i et helt årti, er investeringerne i cloud nu trykket så meget i bund, at det samme nu kan klares på bare få år.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS