Artikel top billede

René J. Frøkjær, tidligere direktør for Optimate, nu direktør for belgiske 9altitudes danske storsatsning. (Foto: 9altitudes Danmark.)

Store danske Dynamics-selskaber fusionerer og skifter navn: Bredana Solutions og Optimate-navnene forsvinder fra landkortet

Med fusionen af de danske konsulenthusene Bredana Solutions, Optimate og Econocap foretager selskaberne et navneskifte. Det markerer den endelige konsolidering af selskaberne.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvad Bredana Solutions, Optimate og Econocap skal hede
  • Her er væksplanen
  • Hvilke andre lande selskabet har øje på
576
3 min
De tre danske selskaber Bredana Solutions, Optimate og Econocap er med det nye år nu fortid.

Selskaberne blev i løbet af 2021 opkøbt af den belgiske koncern 9altitudes, der nu gennemfører sammenlægningen med en stor navneændring.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft retter 130 sårbarheder i stor opdatering: Office ramt af alvorlige sikkerhedsproblemer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

“Verdens største Microsoft-partner” ser dagens lys: Allan Jakobsen bliver nordisk boss efter milliardkøb

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Glem alt om Windows 12 for denne gang: Microsoft offentliggør næste udgave af Windows

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Denne lille kreds af russiske hackere står bag hver fjerde af alle ransomware-angreb mod danske virksomheder

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af landets dygtigste CISO'er stopper i Arla: Thomas Zuliani har fået nyt job