Store danske Dynamics-selskaber fusionerer og skifter navn: Bredana Solutions og Optimate-navnene forsvinder fra landkortet

Med fusionen af de danske konsulenthusene Bredana Solutions, Optimate og Econocap foretager selskaberne et navneskifte. Det markerer den endelige konsolidering af selskaberne.

Artikel top billede

René J. Frøkjær, tidligere direktør for Optimate, nu direktør for belgiske 9altitudes danske storsatsning. (Foto: 9altitudes Danmark.)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvad Bredana Solutions, Optimate og Econocap skal hede
  • Her er væksplanen
  • Hvilke andre lande selskabet har øje på
576
3 min
De tre danske selskaber Bredana Solutions, Optimate og Econocap er med det nye år nu fortid.

Selskaberne blev i løbet af 2021 opkøbt af den belgiske koncern 9altitudes, der nu gennemfører sammenlægningen med en stor navneændring.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job