I morgen er det slut med at bruge denne ikoniske telefon

Fra 4. januar er der ikke længere nogen garanti for, at du vil være i stand til at gennemføre opkald, sende sms-beskeder eller kontakte alarmcentralen fra en række populære ældre telefoner.

Artikel top billede

Blackberry var en af 00’erne mest brugte og højest elskede telefoner, men fra og med 4. januar i år vil Blackberry ikke længere garantere, at en række af selskabets mest populære enheder virker.

Ifølge Blackberry vil telefoner og tablets, der anvender styresystemerne Blackberry 10, Blackberry 7.1 eller tidligere samt Blackberry PlayBoook ikke længere fungere pålideligt efter 4. januar.

Det betyder dog samtidig, at nyere Blackberry-telefoner, der er udstyret med Android-systesystemet, ikke er omfattet af udmeldingen.

Opkald og sms-beskeder kan være påvirket

Selskabet oplyser, at uanset om du er på wifi eller mobildata, så vil der ikke længere være nogen garanti for, at du kan foretage telefonopkald, send tekstbeskeder, bruge data eller sågar kalde til alarmcentralen.

Det var det canadiske tech-firma RIM (Research In Motion) der oprindelig stod bag Blackberry-telefonerne, der var blandt de første smartphones på markedet.

Telefonerne udmærkede sig især ved at have et fuldt qwerty-tastatur, der betød at de i modsætning til de fleste andre telefoner dengang var gode e-mail-maskiner og samtidig lovede Blackberry sine kunder tårnhøj sikkerhed.

Sad på halvdelen af markedet

I en periode sad Blackberry på 50 procent af det amerikanske marked, men ligesom finske Nokia oplevede selskabet, at lanceringen af Apples iPhone ændrede markedet totalt.

Senest den kinesiske smartphone-producent TLC produceret telefoner under Blackberry-navnet, men for to år siden meddelt den kinesiske producent, at den ville indstille produktionen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job