I morgen er det slut med at bruge denne ikoniske telefon

Fra 4. januar er der ikke længere nogen garanti for, at du vil være i stand til at gennemføre opkald, sende sms-beskeder eller kontakte alarmcentralen fra en række populære ældre telefoner.

Artikel top billede

Blackberry var en af 00’erne mest brugte og højest elskede telefoner, men fra og med 4. januar i år vil Blackberry ikke længere garantere, at en række af selskabets mest populære enheder virker.

Ifølge Blackberry vil telefoner og tablets, der anvender styresystemerne Blackberry 10, Blackberry 7.1 eller tidligere samt Blackberry PlayBoook ikke længere fungere pålideligt efter 4. januar.

Det betyder dog samtidig, at nyere Blackberry-telefoner, der er udstyret med Android-systesystemet, ikke er omfattet af udmeldingen.

Opkald og sms-beskeder kan være påvirket

Selskabet oplyser, at uanset om du er på wifi eller mobildata, så vil der ikke længere være nogen garanti for, at du kan foretage telefonopkald, send tekstbeskeder, bruge data eller sågar kalde til alarmcentralen.

Det var det canadiske tech-firma RIM (Research In Motion) der oprindelig stod bag Blackberry-telefonerne, der var blandt de første smartphones på markedet.

Telefonerne udmærkede sig især ved at have et fuldt qwerty-tastatur, der betød at de i modsætning til de fleste andre telefoner dengang var gode e-mail-maskiner og samtidig lovede Blackberry sine kunder tårnhøj sikkerhed.

Sad på halvdelen af markedet

I en periode sad Blackberry på 50 procent af det amerikanske marked, men ligesom finske Nokia oplevede selskabet, at lanceringen af Apples iPhone ændrede markedet totalt.

Senest den kinesiske smartphone-producent TLC produceret telefoner under Blackberry-navnet, men for to år siden meddelt den kinesiske producent, at den ville indstille produktionen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos