I morgen er det slut med at bruge denne ikoniske telefon

Fra 4. januar er der ikke længere nogen garanti for, at du vil være i stand til at gennemføre opkald, sende sms-beskeder eller kontakte alarmcentralen fra en række populære ældre telefoner.

Artikel top billede

Blackberry var en af 00’erne mest brugte og højest elskede telefoner, men fra og med 4. januar i år vil Blackberry ikke længere garantere, at en række af selskabets mest populære enheder virker.

Ifølge Blackberry vil telefoner og tablets, der anvender styresystemerne Blackberry 10, Blackberry 7.1 eller tidligere samt Blackberry PlayBoook ikke længere fungere pålideligt efter 4. januar.

Det betyder dog samtidig, at nyere Blackberry-telefoner, der er udstyret med Android-systesystemet, ikke er omfattet af udmeldingen.

Opkald og sms-beskeder kan være påvirket

Selskabet oplyser, at uanset om du er på wifi eller mobildata, så vil der ikke længere være nogen garanti for, at du kan foretage telefonopkald, send tekstbeskeder, bruge data eller sågar kalde til alarmcentralen.

Det var det canadiske tech-firma RIM (Research In Motion) der oprindelig stod bag Blackberry-telefonerne, der var blandt de første smartphones på markedet.

Telefonerne udmærkede sig især ved at have et fuldt qwerty-tastatur, der betød at de i modsætning til de fleste andre telefoner dengang var gode e-mail-maskiner og samtidig lovede Blackberry sine kunder tårnhøj sikkerhed.

Sad på halvdelen af markedet

I en periode sad Blackberry på 50 procent af det amerikanske marked, men ligesom finske Nokia oplevede selskabet, at lanceringen af Apples iPhone ændrede markedet totalt.

Senest den kinesiske smartphone-producent TLC produceret telefoner under Blackberry-navnet, men for to år siden meddelt den kinesiske producent, at den ville indstille produktionen.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

It-projektleder med international sigte til Koncern IT

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS