Samsung advarer: Stor kinesisk nedlukning kan ramme mikrochip-forsyninger

En stor kinesisk nedlukning kan ramme de globale forsyningskæder og gå føre til forsinkelser i leveringen af mikro-chip, advarer en række store producenter.

Artikel top billede

(Foto: Jeremy Bezanger)

Verden har gennem de seneste år været plaget af en akut mangel på mikrochips, hvilket har ramt alt fra produktionen af spillekonsoller til nye biler.

Men nu kan en ny corona-nedlukning i den kinesiske storby Xian føre til nye forsyningsproblemer, lyder advarslen ifølge nyhedsbureauet Reuters fra chipproduenterne Samsung Electronics og Micron Technology.

Helt konkret advarer Micron Technology om, at nedlukningerne kan føre til forsinkelser i leveringen af DDRAM-chip, der blandt andet bliver brugt i mange datacentre, hvilket kan være med til at bidrage til et øget samlet pres på de globale forsyningskæder.

Massiv nedlukning

Kina har siden covid-19-udbruddet i Wuhan i 2020, der startede pandemien, haft held til at holde sygdommen ud af landet. Men Xian er i øjeblikket ramt af det største siden 2020, og i øjeblikket er der registreret 1100 tilfælde sygdommen i byen.

Nedlukningen betyder at de fleste af byens borgere i øjeblikket kun må forlade deres hjem hver anden dag for at foretage indkøb

Samsung Electronics fabrik i Xian står for mere end 15 procent af den globale produktion af NAND-chips, men den koreanske gigant oplyser, at chipfabrikken i Xian indtil videre vil fortsætte driften uden større forstyrrelser.

Samtidig advarer Samsung Electronics dog også om, at det kan føre til en mindre nedgang i produktionsoutputtet, hvis der ikke kommer kontrol over pandemi-situationen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank