Samsung advarer: Stor kinesisk nedlukning kan ramme mikrochip-forsyninger

En stor kinesisk nedlukning kan ramme de globale forsyningskæder og gå føre til forsinkelser i leveringen af mikro-chip, advarer en række store producenter.

Artikel top billede

(Foto: Jeremy Bezanger)

Verden har gennem de seneste år været plaget af en akut mangel på mikrochips, hvilket har ramt alt fra produktionen af spillekonsoller til nye biler.

Men nu kan en ny corona-nedlukning i den kinesiske storby Xian føre til nye forsyningsproblemer, lyder advarslen ifølge nyhedsbureauet Reuters fra chipproduenterne Samsung Electronics og Micron Technology.

Helt konkret advarer Micron Technology om, at nedlukningerne kan føre til forsinkelser i leveringen af DDRAM-chip, der blandt andet bliver brugt i mange datacentre, hvilket kan være med til at bidrage til et øget samlet pres på de globale forsyningskæder.

Massiv nedlukning

Kina har siden covid-19-udbruddet i Wuhan i 2020, der startede pandemien, haft held til at holde sygdommen ud af landet. Men Xian er i øjeblikket ramt af det største siden 2020, og i øjeblikket er der registreret 1100 tilfælde sygdommen i byen.

Nedlukningen betyder at de fleste af byens borgere i øjeblikket kun må forlade deres hjem hver anden dag for at foretage indkøb

Samsung Electronics fabrik i Xian står for mere end 15 procent af den globale produktion af NAND-chips, men den koreanske gigant oplyser, at chipfabrikken i Xian indtil videre vil fortsætte driften uden større forstyrrelser.

Samtidig advarer Samsung Electronics dog også om, at det kan føre til en mindre nedgang i produktionsoutputtet, hvis der ikke kommer kontrol over pandemi-situationen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos