Samsung advarer: Stor kinesisk nedlukning kan ramme mikrochip-forsyninger

En stor kinesisk nedlukning kan ramme de globale forsyningskæder og gå føre til forsinkelser i leveringen af mikro-chip, advarer en række store producenter.

Artikel top billede

(Foto: Jeremy Bezanger)

Verden har gennem de seneste år været plaget af en akut mangel på mikrochips, hvilket har ramt alt fra produktionen af spillekonsoller til nye biler.

Men nu kan en ny corona-nedlukning i den kinesiske storby Xian føre til nye forsyningsproblemer, lyder advarslen ifølge nyhedsbureauet Reuters fra chipproduenterne Samsung Electronics og Micron Technology.

Helt konkret advarer Micron Technology om, at nedlukningerne kan føre til forsinkelser i leveringen af DDRAM-chip, der blandt andet bliver brugt i mange datacentre, hvilket kan være med til at bidrage til et øget samlet pres på de globale forsyningskæder.

Massiv nedlukning

Kina har siden covid-19-udbruddet i Wuhan i 2020, der startede pandemien, haft held til at holde sygdommen ud af landet. Men Xian er i øjeblikket ramt af det største siden 2020, og i øjeblikket er der registreret 1100 tilfælde sygdommen i byen.

Nedlukningen betyder at de fleste af byens borgere i øjeblikket kun må forlade deres hjem hver anden dag for at foretage indkøb

Samsung Electronics fabrik i Xian står for mere end 15 procent af den globale produktion af NAND-chips, men den koreanske gigant oplyser, at chipfabrikken i Xian indtil videre vil fortsætte driften uden større forstyrrelser.

Samtidig advarer Samsung Electronics dog også om, at det kan føre til en mindre nedgang i produktionsoutputtet, hvis der ikke kommer kontrol over pandemi-situationen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS