Podcast: Iskold horror på Svalbard

The White Vault er en velproduceret og spændende podcast, hvor man gennem efterladte dokumenter og lydklip følger en flok indesneede forskere på en forladt arktisk base, der ikke er så forladt endda.

Artikel top billede

Før jul oplevede mange herhjemme som bekendt temperaturer på minus 10-15 grader Celsius, hvilket jo efter normaldanske forhold er en kende til den kølige side.

Den slags er imidlertid hverdagskost gennem hele den rasende hårde vinter på den norske ø-gruppe Svalbard, hvor podcasten The White Vault starter.

Langt de fleste podcasts er orienteret omkring et faktuelt emne og/eller om værter, der snakker derudaf. Sådan er det ikke med The White Vault, der er ren fiktion.

Gennem de første to sæsoner handler den om en lille håndfuld forskere, der midt om vinteren er sendt til en forskningsstation i Svalbards ødemark for at reparere en defekt radiosender.

De finder dog hurtigt ud af, at her ikke kun er tale om noget så banalt som en ledning, der er blæst ned. Samtidig forhindrer en voldsom storm holdet i at drage tilbage til civilisationen.

Det viser sig også, at de ikke er helt alene derude.

Mere skal ikke afsløres her. Men eftersom man følger deltagerne gennem efterladte dokumenter og lydklip fanger lytteren hurtigt, at tingene før eller siden begynder at skride for alvor.

The White Vault er godt skruet sammen, velproduceret og enormt stemningsfuld. Deltagerne på holdet er en særdeles blandet flok med vidt forskellig personlighed og etnicitet og – når man har hørt et par afsnit – meget nemme at skelne fra hinanden.

Podcasten har fået meget ros og er helt basalt fængende og rigtig god underholdning i horrorgenren.

The White Vault kører p.t. på femte sæson, kommer undervejs godt rundt på kloden og kan vel bedst betegnes som en audiovisuel blanding mellem The Blair Witch Project, Alien, The Thing og – ja – stort set en hvilken som helst historie, hvor en flok uheldige mennesker indser, at de er nødt til at kæmpe for deres liv på egen hånd.

Seriens skabere har for øvrigt også produceret flere andre podcastserier, ligesom man kan købe merchandise eller få adgang til eksklusive episoder på seriens hjemmeside eller via Patreon.

Titel: The White Vault / Kan findes på de fleste podcasttjenester

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job