Podcast: Iskold horror på Svalbard

The White Vault er en velproduceret og spændende podcast, hvor man gennem efterladte dokumenter og lydklip følger en flok indesneede forskere på en forladt arktisk base, der ikke er så forladt endda.

Artikel top billede

Før jul oplevede mange herhjemme som bekendt temperaturer på minus 10-15 grader Celsius, hvilket jo efter normaldanske forhold er en kende til den kølige side.

Den slags er imidlertid hverdagskost gennem hele den rasende hårde vinter på den norske ø-gruppe Svalbard, hvor podcasten The White Vault starter.

Langt de fleste podcasts er orienteret omkring et faktuelt emne og/eller om værter, der snakker derudaf. Sådan er det ikke med The White Vault, der er ren fiktion.

Gennem de første to sæsoner handler den om en lille håndfuld forskere, der midt om vinteren er sendt til en forskningsstation i Svalbards ødemark for at reparere en defekt radiosender.

De finder dog hurtigt ud af, at her ikke kun er tale om noget så banalt som en ledning, der er blæst ned. Samtidig forhindrer en voldsom storm holdet i at drage tilbage til civilisationen.

Det viser sig også, at de ikke er helt alene derude.

Mere skal ikke afsløres her. Men eftersom man følger deltagerne gennem efterladte dokumenter og lydklip fanger lytteren hurtigt, at tingene før eller siden begynder at skride for alvor.

The White Vault er godt skruet sammen, velproduceret og enormt stemningsfuld. Deltagerne på holdet er en særdeles blandet flok med vidt forskellig personlighed og etnicitet og – når man har hørt et par afsnit – meget nemme at skelne fra hinanden.

Podcasten har fået meget ros og er helt basalt fængende og rigtig god underholdning i horrorgenren.

The White Vault kører p.t. på femte sæson, kommer undervejs godt rundt på kloden og kan vel bedst betegnes som en audiovisuel blanding mellem The Blair Witch Project, Alien, The Thing og – ja – stort set en hvilken som helst historie, hvor en flok uheldige mennesker indser, at de er nødt til at kæmpe for deres liv på egen hånd.

Seriens skabere har for øvrigt også produceret flere andre podcastserier, ligesom man kan købe merchandise eller få adgang til eksklusive episoder på seriens hjemmeside eller via Patreon.

Titel: The White Vault / Kan findes på de fleste podcasttjenester

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S