Podcast: Hvem skal op ad muren når revolutionen kommer?

Gennem hele livet har den verdenskendte amerikanske podcastvært Mike Duncan beskæftiget sig med moderne politiske revolutioner, og det er der kommet 11 sæsoner ud af.

Artikel top billede

Overivrige marketingfolk kan undertiden finde på at sige, at et eller andet er en ”revolution.” Med få undtagelser er det naturligvis noget vrøvl, og i bakspejlet vil langt de fleste produkter fremstå præcis lige så revolutionerende som daggammel mælk.

Dertil kommer, at revolutioner i ordets egentlige forstand er noget med en samfundsorden, der væltes rundt og mennesker, der stilles op af en mur eller lægges pænt til rette i guillotinen og venter på, at øksen falder. Egentlig ikke særlig rart, når det kommer til stykket.

Men revolutioner kan også være katalysator for positiv forandring, hvilket naturligvis er lettere at se på afstand, end når man står i den forkerte ende af et riffelløb.

Det er endda emnet for en hel podcastserie udarbejdet af en af verdens mest aflyttede podcastværter- og tilrettelæggere, nemlig amerikanske Mike Duncan.

Serien hedder helt enkelt Revolutions, kan findes overalt hvor man ellers finder sine podcasts, og Duncan har produceret 11 sæsoner.

Her kommer han omkring politiske revolutioner i moderne tid, hvilket omfatter bl.a. den franske, amerikanske og russiske revolution. Men her er også sæsoner om mindre kendte af slagsen, herunder den engelske, haitianske og mexicanske.

Hvert afsnit varer cirka ti minutter, hvilket gør det muligt at tage alle de historiske omvæltninger i små (økse)hug.

Titel: Revolutions / Kan findes på de fleste podcasttjenester

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse