Podcast: Hvem skal op ad muren når revolutionen kommer?

Gennem hele livet har den verdenskendte amerikanske podcastvært Mike Duncan beskæftiget sig med moderne politiske revolutioner, og det er der kommet 11 sæsoner ud af.

Artikel top billede

Overivrige marketingfolk kan undertiden finde på at sige, at et eller andet er en ”revolution.” Med få undtagelser er det naturligvis noget vrøvl, og i bakspejlet vil langt de fleste produkter fremstå præcis lige så revolutionerende som daggammel mælk.

Dertil kommer, at revolutioner i ordets egentlige forstand er noget med en samfundsorden, der væltes rundt og mennesker, der stilles op af en mur eller lægges pænt til rette i guillotinen og venter på, at øksen falder. Egentlig ikke særlig rart, når det kommer til stykket.

Men revolutioner kan også være katalysator for positiv forandring, hvilket naturligvis er lettere at se på afstand, end når man står i den forkerte ende af et riffelløb.

Det er endda emnet for en hel podcastserie udarbejdet af en af verdens mest aflyttede podcastværter- og tilrettelæggere, nemlig amerikanske Mike Duncan.

Serien hedder helt enkelt Revolutions, kan findes overalt hvor man ellers finder sine podcasts, og Duncan har produceret 11 sæsoner.

Her kommer han omkring politiske revolutioner i moderne tid, hvilket omfatter bl.a. den franske, amerikanske og russiske revolution. Men her er også sæsoner om mindre kendte af slagsen, herunder den engelske, haitianske og mexicanske.

Hvert afsnit varer cirka ti minutter, hvilket gør det muligt at tage alle de historiske omvæltninger i små (økse)hug.

Titel: Revolutions / Kan findes på de fleste podcasttjenester

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest