Softwareopdatering til supercomputer gik galt - universitet mister sikkerhedskopi med 77 terabyte forskningsdata

En fejlagtig softwareopdatering fra Hewlett-Packard Enterprise betyder, at et universitet er kommet til at slette en sikkerhedskopi med intet mindre end 77 terabyte forskningsdata.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Science in HD on Unsplash)

Ups.

Universitetet i den japanske storby Kyoto mistede før jul 77 terabyte forskningsdata på grund af en fejl i et backupsystem til en supercomputer fra Hewlett-Packard Enterprise (HPE).

34 millioner filer med vigtige videnskabelige data kan nu være tabt for evigt.

Det skriver mediet Bleeping Computer

Uheldet fandt sted i forbindelse med en oprydning, hvor et script skulle fjerne gamle logfiler.

Men i stedet for at fjerne de gamle logfiler kom scriptet til at slette dele af backupen, og indtil videre er det blevet fastslået, at det er umuligt at gendanne slettede data fra fire ud af de 14 berørte forskningsgrupper.

Fejlagtig software-opdatering

Hændelsen kan angiveligt knyttes til en fejlagtig softwareopdatering fra HPE, der er leverandører til universitetets supercomputere, og ifølge en redegørelse lægger HPE sig da også fladt ned og erkender, at selskabet er 100 procent ansvarlige for hændelsen.

Universitetet har som konsekvens af uheldet måtte droppe sine backup-systemer i en periode, fordi universitetet vil forhindre lignende uheld i at ske.

Det ventes dog ifølge Bleeping Computer, at et nyt system vil være å på plads i løbet af januar.

Det japanske universitet oplyser, at 14 akademiske forskningsgrupper er berørt af uheldet, men nævnet ikke præcis, hvilken slags forskning, der er ramt.

Universitetet i Kyoto er en af Japans vigtigste forskningsinstitutioner og beskæftiger sig blandt andet med biologi, farmakologi, immunologi og fysik.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen