Softwareopdatering til supercomputer gik galt - universitet mister sikkerhedskopi med 77 terabyte forskningsdata

En fejlagtig softwareopdatering fra Hewlett-Packard Enterprise betyder, at et universitet er kommet til at slette en sikkerhedskopi med intet mindre end 77 terabyte forskningsdata.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Science in HD on Unsplash)

Ups.

Universitetet i den japanske storby Kyoto mistede før jul 77 terabyte forskningsdata på grund af en fejl i et backupsystem til en supercomputer fra Hewlett-Packard Enterprise (HPE).

34 millioner filer med vigtige videnskabelige data kan nu være tabt for evigt.

Det skriver mediet Bleeping Computer

Uheldet fandt sted i forbindelse med en oprydning, hvor et script skulle fjerne gamle logfiler.

Men i stedet for at fjerne de gamle logfiler kom scriptet til at slette dele af backupen, og indtil videre er det blevet fastslået, at det er umuligt at gendanne slettede data fra fire ud af de 14 berørte forskningsgrupper.

Fejlagtig software-opdatering

Hændelsen kan angiveligt knyttes til en fejlagtig softwareopdatering fra HPE, der er leverandører til universitetets supercomputere, og ifølge en redegørelse lægger HPE sig da også fladt ned og erkender, at selskabet er 100 procent ansvarlige for hændelsen.

Universitetet har som konsekvens af uheldet måtte droppe sine backup-systemer i en periode, fordi universitetet vil forhindre lignende uheld i at ske.

Det ventes dog ifølge Bleeping Computer, at et nyt system vil være å på plads i løbet af januar.

Det japanske universitet oplyser, at 14 akademiske forskningsgrupper er berørt af uheldet, men nævnet ikke præcis, hvilken slags forskning, der er ramt.

Universitetet i Kyoto er en af Japans vigtigste forskningsinstitutioner og beskæftiger sig blandt andet med biologi, farmakologi, immunologi og fysik.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job