Softwareopdatering til supercomputer gik galt - universitet mister sikkerhedskopi med 77 terabyte forskningsdata

En fejlagtig softwareopdatering fra Hewlett-Packard Enterprise betyder, at et universitet er kommet til at slette en sikkerhedskopi med intet mindre end 77 terabyte forskningsdata.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Science in HD on Unsplash)

Ups.

Universitetet i den japanske storby Kyoto mistede før jul 77 terabyte forskningsdata på grund af en fejl i et backupsystem til en supercomputer fra Hewlett-Packard Enterprise (HPE).

34 millioner filer med vigtige videnskabelige data kan nu være tabt for evigt.

Det skriver mediet Bleeping Computer

Uheldet fandt sted i forbindelse med en oprydning, hvor et script skulle fjerne gamle logfiler.

Men i stedet for at fjerne de gamle logfiler kom scriptet til at slette dele af backupen, og indtil videre er det blevet fastslået, at det er umuligt at gendanne slettede data fra fire ud af de 14 berørte forskningsgrupper.

Fejlagtig software-opdatering

Hændelsen kan angiveligt knyttes til en fejlagtig softwareopdatering fra HPE, der er leverandører til universitetets supercomputere, og ifølge en redegørelse lægger HPE sig da også fladt ned og erkender, at selskabet er 100 procent ansvarlige for hændelsen.

Universitetet har som konsekvens af uheldet måtte droppe sine backup-systemer i en periode, fordi universitetet vil forhindre lignende uheld i at ske.

Det ventes dog ifølge Bleeping Computer, at et nyt system vil være å på plads i løbet af januar.

Det japanske universitet oplyser, at 14 akademiske forskningsgrupper er berørt af uheldet, men nævnet ikke præcis, hvilken slags forskning, der er ramt.

Universitetet i Kyoto er en af Japans vigtigste forskningsinstitutioner og beskæftiger sig blandt andet med biologi, farmakologi, immunologi og fysik.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College