Forskere med vild udmelding: Vores kvantecomputer er 10 millioner gange kraftigere end verdens hurtigste super-computer

En ny kvantecomputere hævdes at være 10 millioner gange hurtigere end verdens kraftige supercomputer og mere end en milliongange hurtigere end Googles kvantecomputere.

Artikel top billede

Et forskerteam på det kinesiske universitet University of Science and Technology of China hævder, at de har bygget en kvantecomputer, der er markant hurtigere end noget som verden hidtil har set.

Det skriver det britiske medie The Independent.

Forskernes computer, som de har døbt Zuchongzhi 2.1, hævdes således at være intet mindre end ti millioner gange hurtigere end verdens hidtil kraftigste supercomputer og én million gange hurtigere end Googles kvantemaskine, Sycamore.

Zuchongzhi 2.1 er en såkaldt 66-qubit kvantecomputer, mens Googles Sycamore er en 53-qubit-computer.

Flere påråber sig kvanteoverlegenhed

Det amerikanske tech-medie The Next Web påpeger dog, at det ikke er usædvanligt, at kvantecomputer hævdes at kunne opnå helt ekstreme resultater, når handler om at foretage meget specifikke komplicerede udregninger.

Denne type påstande er derfor i nogle tilfælde også kontroversielle, og eksempelvis gik IBM i 2019 i rette med Google, da søgegiganten hævdede at kvantecomputeren Sycamore var i stand til at udføre en specifik opgave, der vil tage en normal supercomputer 10.000 år at gennemføre.

Dermed mente Google at selskabet havde opnået såkaldte kvanteoverlegenhed – quantum supremacy – der er betegnelse der bruges, når kvantecomputer udføre opgaver, som ikke vil være mulige at gennemføre med en almindelige computer.

Men IBM satte efterfølgende spørgsmålstegn ved Googles påstand om, at den samme opgave vil tage 10.000 år at udføre på en almindelig super-computer.

”Det er vores opfattelse, at et traditionelt system vil kunne udføre en ideel simulation af de samme opgaver på 2,5 dage med langt større nøjagtighed. Og det er et konservativt estimat,” lød det fra IBM, der også selv satser på kvanteteknologi.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect