British Telecom i milliard-opkøb

British Telecom polstrer sig med købet af den californiske telco-gruppe Infonet til konkurrencen på både det amerikanske og det globale marked. Infonet koster British Telecom 5,6 milliarder kroner, men selskabet har til gengæld mange penge i banken.

Den engelske telekæmpe British Telecom ruster sig med købet af den californiske tabsgivende telco-koncern Infonet til at levere kommunikationsydelser til multinationale virksomheder over hele verden.

Købet til 5,6 milliarder kroner giver British Telecom 1.800 multinationale virksomheder med komplekse grænseoverskridende kommunikationsbehov. Infonet servicerer i dag kunder i knap 70 lande på seks kontinenter via egentlige datterselskaber.

Fratrækkes Infonets kassebeholdning den pris, som British Telecom betaler , lander købsprisen på 3,3 milliarder kroner, hvilket er mindre, end TDC gav for Song Networks.

97 procent siger ja

Handlen skal godkendes af de relevante myndigheder og Infonets aktionærer, men British Telecom har allerede sikret sig godkendelse af overtagelsen fra 97 procent af de stemmeberettigede aktionærer.

Købet, der betragteligt udvider British Telecoms rækkevidde i både Nordamerika, udvalgte lande i Europa og i Asien, skæpper godt hos Infonets administrerende direktør Jose Collazo, der ifølge The Guardian står til at score godt 41 millioner kroner på sine aktier i Infonet.

Dertil kommer endnu en stor pose penge, som British Telecom leverer for at få ham til at fortsætte i den nye samlede virksomhed.

Analytikere vurderer, at prisen er høj, og markedet kvitterede ved at sende British Telecom's aktier en smule ned i kurs. Andre bekymrer sig for, at en væsentlig del af Infonets omsætning skabes af eksisterende aktionærer, der nu sælger deres aktier.

Kæmpe besparelser

British Telecom forventer at høste store besparelser på sammenlægningen. Der er allerede identificeret konkrete besparelser i størrelsesordenen 863 millioner kroner om året - dog først tre år efter overtagelsen.

British Telecom har selv 30.000 medarbejdere, Infonet kommer med 1.000, og ledelsen i British Telecom vil ikke afvise, at det kan komme på tale at fyre nogle af de mange medarbejdere.

British Telecom har tidligere brændt fingrene på sine amerikanske investeringer. Eksempelvis endte det tabsgivende Concert joint venture med AT&T med, at BT måtte afskrive næsten 12 milliarder kroner.

Infonet, der er ejet af et konsortium af telekommunikationsvirksomheder heriblandt det japanske KDDI, hollandske KPN, spanske Telefonica og det schweiziske Swisscom, forventes ikke at give overskud før engang i 2005.

Nogle af ejerne har været på udkig efter et acceptabelt farvel til investeringen i Infonet siden 2001

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job