Bog: Du er helt væk i et sus af dopamin - og det er techfirmaernes skyld

I den nye bestseller Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence forklarer psykolog og misbrugsekspert, hvorfor det er så svært at lægge telefonen fra sig og hvordan man finder en sund balance i sit techforbrug.

Artikel top billede

Det er ikke kun teenagers, der har telefonen klistret til hånd og øjne; det har vi næsten alle sammen.

Skulle man alligevel være i tvivl om, at smartphones, sociale medier og netadgang i døgndrift har stor indvirkning på vores psyke, kan man bare overveje hvor meget sværere det er blevet at koncentrere sig om én ting ad gangen.

For eksempel ved at samle en bog op og bruge en sammenhængende time på at læse i den uden at få lyst til at samle telefonen op, for ”jeg skal jo bare lige…”

Nøglen til vores overstimulerede egoer er bl.a. signalstoffer som dopamin, der frigøres i rå mængder når vi søger likes på Facebook, læser onlinenyheder eller spiller mobilspil. Det er lige præcis det, Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence handler om.

Bogen er skrevet af psykolog og misbrugsekspert Anna Lembke, udkom i august og forklarer, hvordan techfirmaerne udnytter mekanismer i vore hjerner til at få os til at bruge stadig mere tid på deres produkter.

For vi forsøget på at lade være er vi i en ulige kamp mod en alliance mellem biologi, adfærdspsykologi og teknologi.

På den ene side er smartphones ufatteligt smarte værktøjer, der giver os muliggeder på hånden, som vore forældre kun kunne drømme om. Men samtidig er teknikken afhængighedsskabende på et niveau, hvor det rimeligvis kan sammenlignes med nikotin eller hårde stoffer.

Øvelsen er at finde en balance, hvor man bevarer de mange spændende muligheder, men heller ikke gør sig til slave af teknologien – til ugunst for alle de andre ting, vi også gerne vil nå i vores (korte) liv.

Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence er på kort tid blevet en bestseller i USA og har høstet omfattende ros for sin indsigt og formidling.

Se et interview med Anna Lembke her.

Titel: Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence / Forfatter: Anna Lembke

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse