Bog: Du er helt væk i et sus af dopamin - og det er techfirmaernes skyld

I den nye bestseller Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence forklarer psykolog og misbrugsekspert, hvorfor det er så svært at lægge telefonen fra sig og hvordan man finder en sund balance i sit techforbrug.

Artikel top billede

Det er ikke kun teenagers, der har telefonen klistret til hånd og øjne; det har vi næsten alle sammen.

Skulle man alligevel være i tvivl om, at smartphones, sociale medier og netadgang i døgndrift har stor indvirkning på vores psyke, kan man bare overveje hvor meget sværere det er blevet at koncentrere sig om én ting ad gangen.

For eksempel ved at samle en bog op og bruge en sammenhængende time på at læse i den uden at få lyst til at samle telefonen op, for ”jeg skal jo bare lige…”

Nøglen til vores overstimulerede egoer er bl.a. signalstoffer som dopamin, der frigøres i rå mængder når vi søger likes på Facebook, læser onlinenyheder eller spiller mobilspil. Det er lige præcis det, Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence handler om.

Bogen er skrevet af psykolog og misbrugsekspert Anna Lembke, udkom i august og forklarer, hvordan techfirmaerne udnytter mekanismer i vore hjerner til at få os til at bruge stadig mere tid på deres produkter.

For vi forsøget på at lade være er vi i en ulige kamp mod en alliance mellem biologi, adfærdspsykologi og teknologi.

På den ene side er smartphones ufatteligt smarte værktøjer, der giver os muliggeder på hånden, som vore forældre kun kunne drømme om. Men samtidig er teknikken afhængighedsskabende på et niveau, hvor det rimeligvis kan sammenlignes med nikotin eller hårde stoffer.

Øvelsen er at finde en balance, hvor man bevarer de mange spændende muligheder, men heller ikke gør sig til slave af teknologien – til ugunst for alle de andre ting, vi også gerne vil nå i vores (korte) liv.

Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence er på kort tid blevet en bestseller i USA og har høstet omfattende ros for sin indsigt og formidling.

Se et interview med Anna Lembke her.

Titel: Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence / Forfatter: Anna Lembke

Annonce

LB Forsikring

Senior Software Engineer - Digital Enablement

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S