Streaming: Mere iskoldt had på den uendelige togrejse

Sæson tre af Snowpiecer har snart premiere på Netflix, og det tegner til endnu mere åben krig, men også håb om noget, der minder om en fremtid udenfor de 994 vogne.

Artikel top billede

Tog er i store træk en udmærket transportform, der dog undertiden kan have et lidt anstrengt forhold til tidsplaner.

Det mest belastende kan dog være at skulle dele den begrænsede plads med irriterende medpassagerer. Men render man ind i virkeligt udfordrende typer kan man altid glæde sig over, at rejsen før eller siden får en ende.

Sådan er det ikke i Snowpiecer, et 16 kilometer langt tog, der non-stop kører verden rundt på et snirklet og mere end 300.000 kilometer langt spor efter en global klimakatastrofe, der har efterladt kloden iskold og ubeboelig.

Flere af de rejsende er morderiske psykopater, og kommer man på kant med ledelsen, risikerer man at få stukket sin arm udenfor. Her fryser den øjeblikkelig til is i den ekstremt kolde luft – og splintres dernæst med en mukkert af en sadistisk sikkerhedsvagt.

Så er S-toget alligevel at foretrække, selv i myldretiden.

Den 25. januar har sæson 3 af Snowpiecer premiere på Netflix, og her er det måske på sin plads med en spoileralert.

Den benhårde klassekamp, som har præget toget siden sæson ét, er nu afløst af åben krig mellem den magtgale Mr. Wilford (Sean Bean) og Layton (Daveed Diggs).

I mellemtiden er Melanie (Jennifer Connelly) efterladt i – og har måske igen forladt – en øde forskningsstation for at undersøge, om kloden endelig er ved at varme op igen.

Det hører vi meget mere om i sæson tre, og baseret på nyeste trailer ser det også ud som om, at der ganske vist er håb, men også at magtkampen fortsætter.

Det skal nok blive ubehageligt. Eller, som en af de medvirkende konstaterer: ”Another day, another near death experience, right?”

Titel: Snowpiercer / Kan ses på Netflix, sæson 3 har premiere 25. januar

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S